Zmieniona trasa Daru Młodzieży – statek zawinie do Hongkongu.
Na stronie Rejsu Niepodległości pojawił się wczoraj komunikat o zmienionej trasie Daru Młodzieży.
Jak czytamy: „To już potwierdzone! Kolejnym portem na trasie Rejsu Niepodległości będzie Hong Kong, jednocześnie odwołane zostaje wejście do Szanghaju. Z Hong Kongu ruszamy w dalszą podróż zgodnie z planem, czyli suniemy do Osaki. Nasza wizyta w Hong Kongu planowana jest w dniach 26-29.10.2018”.
O powody zmiany zapytaliśmy Agnieszkę Czarnecką, rzecznika prasowego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni: „Decyzja została podjęta zważywszy na targi China International Import Expo. W związku z przygotowaniami do imprezy – nie dostalibyśmy tak dużo czasu, jak byśmy tego chcieli a wizyta Daru Młodzieży w Szanghaju trwałaby tylko jeden dzień. To zbyt duży wysiłek na tak mały czas.”
To druga w historii podróży „Daru Młodzieży” wizyta w Hong Kongu. Po raz pierwszy żaglowiec był tutaj, dowodzony przez kpt.ż.w. Henryka Śniegockiego, w 1997 roku podczas rejsu na regaty i zlot żaglowców Osaka’97.
Były to ostatnie dni Hong Kongu jako posiadłości zamorskiej brytyjskiej korony, dzisiaj to Specjalny Region Administracyjny ChRL.
Publikujemy również relację Komendanta:
„Przed portem statek wymaga wielu zabiegów kosmetycznych – nie przypadkiem w języku angielskim „ship” to „she”. Pokłady są dokładnie szorowane, mosiądze polerowane, a reprezentacyjne pomieszczenia gruntownie sprzątane. Na „Darze Pomorza” najtrudniejszym zadaniem było polerowanie osłon świateł burtowych – nie zapomnę tej żmudnej pracy.
Dzisiaj odbył się finał Pierwszych Pełnomorskich Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Nachwytem na Drążku. Mistrzem w kategorii praktykanci – mężczyźni został Łukasz Zagulski (laureat, absolwent polonistyki na UG) – 26 podciągnięć, wśród pań królowała Kamila Stapf (laureatka, studentka fizjoterapii na UML) – 5 podciągnięć, a wśród załogi bezkonkurencyjny był Michał Gondko instruktor I wachty – 16 podciągnięć.
Ląd coraz bliżej, w czwartek rano rzucimy kotwicę na redzie Hong Kongu. Nadal pod żaglami – wiatr nam sprzyja, a oczy cieszy widok białych żagli.”
Czytaj także: Kosmiczna przyszłość promu Stena Line
fot. facebook.com/RejsNiepodleglosci/
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/