Site icon Tu Świnoujście

„Requiem wojenne” B. Brittena w Operze na Zamku i nie tylko

"Requiem wojenne" B. Brittena w Operze na Zamku w Szczecinie i nie tylko

Opera na Zamku logo„Requiem wojenne” B. Brittena w Operze na Zamku w Szczecinie i nie tylko…

31 października, w środę, o 19.00 w Operze na Zamku zabrzmi „Requiem wojenne” Benjamina Brittena. Podczas koncertu usłyszymy solistów, dwie orkiestry i pięć chórów.

To międzynarodowa produkcja z udziałem artystów z Niemiec i Litwy. Uprzejmie proszę o przekazanie tej informacji Państwa odbiorcom.

"Requiem wojenne" B. Brittena w Operze na Zamku w Szczecinie i nie tylko

Opis:

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej Opera na Zamku zaprasza na wielkie wydarzenie muzyczne przygotowywane we współpracy teatrami z Niemiec i Litwy.

Monumentalne „Requiem” wojenne Benjamina Brittena wykonają połączone zespoły artystyczne Opery na Zamku w Szczecinie, Theater Vorpommern z Greifswaldu i Teatru Muzycznego w Kłajpedzie wspomagane przez Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT oraz Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” prowadzone przez Floriana Csizmadię oraz Jerzego Wołosiuka.

W partiach solowych wystąpią znakomici Aga Mikolaj, Benjamin Hulett i Benjamin Appl śpiewający w najlepszych europejskich teatrach operowych.

Ten wielki muzyczny fresk miał swoje prawykonanie w 1962 r. podczas otwarcia nowo odbudowanej katedry w Coventry zniszczonej podczas II wojny światowej.

Co niezwykłe, łaciński tekst liturgiczny przeplata się w nim z wierszami brytyjskiego poety Wilfreda Owena, który poległ na froncie w ostatnich dniach I wojny światowej w wieku zaledwie 25 lat.

Podział ten wpływa wprost na konstrukcję muzyczną i aparat wykonawczy dzieła, w którym fragmenty religijne wykonywane są przez sopran, wielką orkiestrę, chór i organy, a poetyckie przez tenora i barytona z autonomiczną orkiestrą kameralną.

Dzięki temu utwór wymyka się kategoryzowaniu go jako dzieło stricte koncertowe, ale tworzy swój niepowtarzalny, uniwersalny teatralno-muzyczny świat.

Na konferencji prasowej poświęconej „Requiem wojennemu” w Teatrze Vorpommern w Stralsundzie Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel mówił między innymi:

„Dla mnie to szczególnie ważne wydarzenie, bo przypada w momencie istotnym dla Polaków, którzy obchodzą w tym roku 100-lecie niepodległości.

Zakończenie I wojny światowej zbiega się dokładnie z tą datą, tak ważną dla naszego kraju. Nikt tego nie zaakcentuje lepiej niż instytucje kulturalne. Opera na Zamku uczestniczy w „Requiem wojennym” prapremierowo.

Ten utwór to memento. Poświęcony jest ofiarom I wojny światowej, ale i innych wojen. W czasie I wojny światowej Polski nie było.

Polacy walczyli na wszystkich frontach, w różnych armiach. Dla mnie to też hołd złożony bezimiennym często żołnierzom.”

28 października „Requiem wojenne” będzie wykonane w Greifswaldzie w Katedrze św. Mikołaja, następnie – 31 października – w Operze na Zamku w Szczecinie.

3 listopada artyści wystąpią w Centrum Kultury Zwejal w Kłajpedzie, a 15 listopada w katedrze berlińskiej Berliner Dom.

Obsada i realizatorzy:

Projekt plakatu: Maciej Mizgalski

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Rzecznik Prasowy Opery na Zamku

Exit mobile version