Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. ŚWIADECTWO PRACY–RZECZ ŚWIĘTA… PRZYNAJMNIEJ DLA ZUS-U

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoŚwinoujście. ŚWIADECTWO PRACY–RZECZ ŚWIĘTA… PRZYNAJMNIEJ DLA ZUS-U. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Każdy, co jakiś czas napotyka slogany typu: „już dziś zadbaj o swoją przyszłość”, „zacznij odkładać na emeryturę”.

Niewątpliwie autorzy reklam firm ubezpieczeniowych troszczą się o nasz portfel na emeryturze, a my chcielibyśmy podkreślić wagę świadectwa pracy – dokumentu, który pozwoli nam cieszyć się wyczekiwanym świadczeniem.

Jeżeli spełniamy wymagania ustawowe takie jak: wiek i staż pracy emeryta, możemy przystąpić do złożenia wniosku. ZUS nie wypłaci świadczenia bez inicjatywy zainteresowanego.

Wniosek emerytalny wypełnić należy na formularzu (ZUS Rp-1E), do którego załącza się oryginały zaświadczeń i świadectw pracy potwierdzających zatrudnienie.

Jeszcze przed złożeniem wniosku, warto zrobić retrospekcję życia zawodowego i sprawdzić czy posiadamy oryginały dokumentów potwierdzających staż pracy (uwaga: tylko oryginały interesują ZUS). ZUS w tej materii jest rygorystyczny i o ustępstwach nie może być mowy.

Jeśli dysponujemy niezbędnymi dokumentami, wypełniony wniosek składamy w oddziale ZUS, w miejscowości, w której zamieszkujemy. Data złożenia wniosku ma znaczenie, bowiem od miesiąca, w którym podanie wpłynęło do organu aż do miesiąca, w którym wydano decyzję, którą przyznano świadczenie zostanie wypłacona emerytura.

Załatwienie sprawy trwa mniej więcej 2 miesiące, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim niezwykle precyzyjnie udowodnić zatrudnienie, by niepotrzebnie nie wydłużać i tak długiego okresu badania sprawy.

Jeśli nie dysponujemy oryginałami dokumentów potwierdzających zatrudnienie zobowiązani jesteśmy zwrócić się do zakładu pracy czy uczelni (okres studiów także wlicza się do stażu pracy) o dokument potwierdzający zatrudnienie.

Kłopot pojawia się w momencie likwidacji miejsca pracy czy upadłości. Wtedy dokumenty powinny się znajdować u następcy prawnego pracodawcy.

Przykładowo, gdy byliśmy pracownikami cywilnymi wojska i nie mamy zaświadczenia o zatrudnieniu, a jednostka wojskowa została zlikwidowana to czeka nas nie lata batalia w zdobyciu zaświadczeń.

Akta pracownicze mogą się znajdować w Centralnym Archiwum Wojskowym, IPN, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, albo …. NIGDZIE.

Tak, jest taka możliwość, że dokumenty wysłane do archiwum zaginęły. W tym momencie musimy liczyć, że któraś z instytucji, mimo wszystko, będzie kompetentna do wystawienia zaświadczenia o zatrudnieniu.

Jeśli tak się nie stanie ZUS nie uwzględni samych umów o pracę i pozostanie odwołanie się od decyzji organu do sądu – wydziału pracy.

Podsumowując – warto gromadzić nie tylko umowy, ale i świadectwa pracy, zaświadczenia, aneksy, itp., by w momencie ubiegania się o emeryturę nie napotkać czasochłonnych i trudnych do przezwyciężenia przeszkód.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu świadczeń emerytalnych, dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version