Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście w rekordzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Świnoujście. Bicie rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej

Świnoujście w rekordzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

WOŚP pobiła rekord w udzielaniu pierwszej pomocy. W tym sukcesie także Świnoujście ma swój udział!

Świnoujście w rekordzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Świnoujście w rekordzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Według obliczeń Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do akcji jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przystąpiło w Polsce 105 902 rekordzistów w 1142 zgłoszonych instytucjach całego kraju.

W czasie trwania akcji czyli między godziną 12.00, a 12.30 nad 28 ćwiczebnymi fantomami pochylało się 238 świnoujścian-uczestniczących w biciu rekordu na sali sportowej Miejskiego Domu Kultury.

Akcję w Świnoujściu zorganizowały Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP, Szpital Miejski, WOPR Świnoujście, Miejski Dom Kultury.

Wielkiego wsparcia organizatorom udzieliły szkoły bo to faktycznie dzięki dziesiątkom młodych ludzi Świnoujście po raz pierwszy mogło pokazać swoją siłę pomagania.

Pierwsza pomoc osobie bez przytomności wymaga znajomości podstawowych zasad jej udzielania, po prostu-wiedzy. I to właśnie o jej przyswojenie, nie o bicie rekordów chodzi w akcji WOŚP.

W Świnoujściu tę wiedzę szerzyli specjaliści. Szpital Miejski im. Jana Garduły oddelegował na Plac Mickiewicza 6 pielęgniarek. O znaczeniu resuscytacji można było także porozmawiać z lekarzem naczelnym szpitala p. dr Renatą Waszczuk.

Oprócz tego przy sali MDK, szpital podstawił karetkę ze sprzętem służącym reanimacji. Pracę swojej ekipy koordynowała na miejscu prezes szpitala Dorota Konkolewska.

Na specjalnie przygotowanych stanowiskach przed wejściem do sali sportowej fachowcy wyjaśniali mieszkańcom znaczenie i zasady pierwszej pomocy.

Na miejscu były także dostępne urządzenia służące pierwszej pomocy w tym defibrylator AED. Jak go obsłużyć w razie potrzeby wyjaśniał i demonstrował Jarosław Włodarczyk z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Bicie rekordu rozpoczęło się, tak jak w całej Polsce, punktualnie o godzinie 12.00. Cała grupa podzielona została (zgodnie z ilością posiadanych fantomów) na mniejsze, 28-osobowe. Co i jak należy robić aby poprawnie wykonać resuscytację-przypominał raz jeszcze hm Marek Niewiarowski.

Jako ostatni do resuscytacji przystąpili organizatorzy ze sztabu WOŚP z szefem świnoujskiego sztabu Mirosławem Nieśpelskim i hm Markiem Niewiarowskim, który wreszcie mógł odłożyć na kilka minut mikrofon.

Aby rekord został zaliczony musi zostać zweryfikowany w sztabie WOŚP w Warszawie. Dlatego wszyscy uczestnicy pozostawili swoje dane a przebieg akcji był rejestrowany kamerą.

Rekord resuscytacji nieprzypadkowo zorganizowany został 16 października. Tego dnia właśnie obchodzimy 16 października Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Sztab WOŚP przypomina podstawowe zasady resuscytacji nieprzytomnej osoby.

W takim przypadku; Sprawdź, czy poszkodowany reaguje głośno wołaj o pomoc udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę sprawdź, czy oddycha prawidłowo zadzwoń pod numer 112 lub 999 wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy kontynuuj resuscytację aż do przyjazdu pogotowia

To nie zabawa! Tak się ratuje życie !!!

Maciej Napiórkowski rzecznik sztabu WOŚP Świnoujście

Exit mobile version