Site icon Tu Świnoujście

Program w Muzeum Narodowym w Szczecinie: 15-21.10.2018

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoProgram w Muzeum Narodowym w Szczecinie: 15-21.10.2018.

Muzeum Narodowe w Szczecinie: wydarzenia 15–21 października 2018

12.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
Wernisaż „Semper fidelis – rzecz o ułanach podolskich”

17.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | wstęp wolny
„Cmentarze ofiar komunizmu. Wyniki badań ekshumacyjnych z aresztu śledczego w Białymstoku” | Wykład dr hab. n. med. Iwony Teul (PUM)
Projekcja filmu „Fala” w reżyserii Katrien Vermeire i Sary Vanagt
Wydarzenia towarzyszące wystawie  „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy”

17 PAŹDZIERNIKA 2018 | ŚRODA
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00

17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny
Akademia Historii Sztuki | „Sztuka starożytnego Rzymu” | Wykład Krystyny Milewskiej

17.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | wstęp wolny
Środy z historią Szczecina | „Wiesław Maniak – »Najszybszy biały człowiek świata« ze
Szczecina” | Wykład Grzegorza Racinowskiego (US)

18 PAŹDZIERNIKA 2018 | CZWARTEK
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00
17.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego | wstęp wolny
Akademia Antyczna | „Kiedy narodził się teatr europejski? W antyku czy w średniowieczu?”
Wykład dr. hab. Piotra Beringa, prof. UAM

19 PAŹDZIERNIKA 2018 | PIĄTEK
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

20 PAŹDZIERNIKA 2018 | SOBOTA
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00 | BEZPŁATNA SOBOTA

21 PAŹDZIERNIKA 2018 | NIEDZIELA
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

Wystawa czasowa: Semper Fidelis

Zapraszamy na wystawę czasową „Semper Fidelis” przygotowaną z okazji 100-lecia odrodzenia 12. Pułku Ułanów Podolskich.

Niezwykła historia pułku i jego członków zostanie przywołana dzięki pamiątkom od wielu lat gromadzonym przez szczecińskie Koło Żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich.

Wernisaż odbędzie się we wtorek, 16 października 2018 roku, o godzinie 12.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie–Centrum Dialogu Przełomy. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada 2018 roku.

Wystawa ukazuje historię legendarnego 12. Pułku Ułanów Podolskich, którego historia zaczęła się
w czasach Księstwa Warszawskiego.

Pułk wsławił się udziałem m. in. w bitwach powstania listopadowego. Szczecińskie Koło Żołnierzy PUP świętuje setną rocznicę odrodzenia pułku, które miało miejsce tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w lutym 1919 roku.

W następnych latach legendę oddziału wzmocnił udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a w czasie II wojny zdobycie Monte Cassino – ułani podolscy jako pierwsi żołnierze weszli na wzgórze. Walczyli też w Powstaniu Warszawskim.

Wykład „Cmentarze ofiar komunizmu”. Pokaz filmu „Fala”

Na kolejnym spotkaniu towarzyszącym wystawie „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy” wykład „Cmentarze ofiar komunizmu. Wyniki badań ekshumacyjnych z aresztu śledczego w Białymstoku” wygłosi dr hab. n. med. Iwona Teul z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Następnie odbędzie się projekcja filmu „Fala” w reżyserii Katrien Vermeire i Sary Vanagt o ekshumacjach pomordowanych w wojnie domowej w Hiszpanii.

Zapraszamy we wtorek, 16 października 2018 roku, o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8. Wstęp wolny.

Cmentarze ofiar komunizmu. Wyniki badań ekshumacyjnych z aresztu śledczego w Białymstoku

W latach 2013-2016 na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku dzięki badaniom archeologów, antropologów i historyków Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu ujawniono i wydobyto szczątki ofiar powojennych zbrodni komunistycznych oraz zabójstw dokonywanych tam w czasie wojny.

W latach 1944-1956 w białostockim więzieniu przeprowadzono około 300 egzekucji, a ciała zakopywano na terenie ogrodu więziennego i piwnicy.

Większość ze straconych była powiązana z podziemiem niepodległościowym, jak zabity tam Kazimierz Kamieński „Huzar” – legenda konspiracji na Podlasiu. Po przeprowadzeniu prac ekshumacyjnych, udało się odnaleźć szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci.

Analiza antropologiczna ma fundamentalne znaczenie w pracach archeologiczno-ekshumacyjnych, medycyny sądowej i kryminalistyki.

Pozwala ustalić przyczyny zgonu, ocenę charakteru i mechanizmu powstania zmian urazowych, rekonstrukcję przebiegu egzekucji czy odtworzenie sposobu postępowania z ciałami pomordowanych lub skazanych po ich śmierci.

Odnalezienie po latach szczątków zamordowanych przez Niemców i UB mężczyzn, kobiet i dzieci oraz ich identyfikacja, to praca, której towarzyszą trudne emocje.

Dla wielu antropologów takie doświadczenia są nie tylko wyzwaniem zawodowym, ale i ogromną, najlepiej udokumentowaną lekcją historii, która uświadamia, że człowiek nigdy nie ginie zupełnie bez śladu, a „czytanie z kości” pozwala stanąć bliżej prawdy o jego śmierci.

Program w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Film „Fala”

Belgia, Francja 2012, reżyseria i zdjęcia: Katrien Vermeire i Sarah Vanagt, montaż: Inneke Van Waeyenberghe, produkcja: Balthasar, czas: 21 min.

Fala to krótki, eksperymentalny film o ekshumacji. Od hiszpańskiej wojny domowej minęło ponad 70 lat, od końca reżimu Franco prawie 40. Jednak dopiero od niedawna trwa odnajdywanie masowych  grobów i ekshumacje potwierdzające tożsamość zaginionych ofiar wojny domowej i późniejszych porachunków.

Połączenie animacji poklatkowej i montażu usuwającego prawie zupełnie ślady ingerencji archeologów, daje widzowi wrażenie oglądania samoodsłaniającego się grobu.

Skondensowano tu 21 dni prac i końcowe złożenie hołdu poległym. Pod koniec filmu widzimy odkryte ludzkie szczątki w układzie przypominającym płaskorzeźbę lub obraz. I podobnie jak Guernica z wielką siłą przywodzi on na myśl okrucieństwo i bezsensowność wojny.

Program w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Sztuka starożytnego Rzymu. Wykład w ramach Akademii Historii Sztuki

Zapraszamy na wykład Krystyny Milewskiej „Sztuka starożytnego Rzymu” w ramach cyklu Akademia Historii Sztuki.

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się od września 2018 do kwietnia 2019, w każdą środę.

Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości.

Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki. Wstęp wolny.

Wykłady odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolnyProgram w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Środa z historią Szczecina. Wiesław Maniak – najszybszy biały człowiek świata ze Szczecina

 

W ramach cyklu „Środy z historią Szczecina” zapraszamy na prelekcję mgr. Grzegorza Racinowskiego (Uniwersytet Szczeciński), zatytułowaną „Wiesław Maniak – »Najszybszy biały człowiek świata« ze Szczecina”, która zostanie wygłoszona w środę, 17 października 2018 roku, o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8. Wstęp wolny.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Wiesław Maniak należał do najwybitniejszych polskich lekkoatletów. Stawiano go w jednym szeregu z Ireną Szewińską, Józefem Szmidtem, Ewą Kłobukowską, Andrzejem Badeńskim i Marianem Foikiem.

Dlaczego więc po upływie pięćdziesięciu lat pamiętają o nich kibice w całej Polsce, podczas gdy nazwisko Maniaka jest znane przede wszystkim w Szczecinie?

Wykład przypomni postać „najszybszego białego człowieka świata”: srebrnego medalisty z Igrzysk Olimpijskich w Tokio i jedynego Polaka, który zdobył złoty medal Mistrzostw Europy w biegu na 100 metrów.

Będzie zapowiedzią książki, która na początku przyszłego roku ukaże się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej.

Program w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Kiedy narodził się teatr europejski? W antyku czy w średniowieczu?

Wykład w ramach Akademii Antycznej

Zapraszamy na wykład dr. hab. Piotra Beringa, prof. UAM, z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytułowany „Kiedy narodził się teatr europejski? W antyku czy w średniowieczu?” w ramach Akademii Antycznej

Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego
w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Filologiczne  oddział terenowy w Szczecinie.

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna. W tym roku Akademia Antyczna poświęcona będzie mitologii greckiej.

Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata. W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce.

Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne oraz warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów.

Dr hab. Piotr Bering, prof. UAM – mediolatynista i historyk średniowiecza, urodzony w 1964 r.

W latach 1983-1988 studiował na kierunku „historia” na Wydziale Historycznym UAM. Praca magisterska napisana pod kierunkiem Prof. zw. dr hab. Brygidy Kürbis była poświęcona Motywom dramatyczno-teatralnym w najstarszych kronikach polskich.

W latach 1989-1993 był słuchaczem Studiów Doktoranckich na Wydziale Historycznym UAM, które zostały zakończone doktoratem (promotor Prof. zw. dr hab. B. Kürbis) Krąg literacki w późnym średniowieczu na Śląsku. Studia nad dziejami słowa i pisma do początków Reformacji.

W 2001 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej, na podstawie rozprawy Struktury narracyjne w późnośredniowiecznych łacińskich kronikach regionalnych.

W latach 1988-1989 pracował w Archiwum Państwowym w Poznaniu, 1993-2001 w Bibliotece Kórnickiej PAN, a w latach 2001-2009 w Collegium Europaeum Gnesnense UAM.

Od 2009 r. w Instytucie Filologii Klasycznej. W latach 2012-2016 zastępca dyrektora IFK ds dydaktycznych.

Od 2017 r. kierownik Zakładu Latynistyki. Członek The „Medieval Chronicle Society” oraz członek i przewodniczący sekcji polskiej „Société Internationale pour l’étude du théâtre médiéval”.

Wykład odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny

Program w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Akademia Gryfa

Akademia Gryfa to cykl sobotnich spotkań dla dzieci w wieku 7–10 lat, który rozpocznie się w październiku. Raz w miesiącu słuchacze Akademii Gryfa będą podróżować po wnętrzach Muzeum Historii Szczecina, poznając dzieje naszego miasta i jego mieszkańców od czasów najdawniejszych po XX wiek.

W czasie spotkań słuchacze dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się Szczecin i jak wyglądało życie codzienne szczecinian – rodzina, dom, praca oraz rozrywka.

Program V edycji

Prowadząca: Ewa Kimak
tel. 91 43 15 278
e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Opłata: 10 zł od dziecka
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.

Program w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Rysujemy w muzeum

Rysujemy w muzeum to zajęcia cykliczne, adresowane do osób w różnym wieku, prowadzone w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Ich głównym celem jest umożliwienie dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym bezpośredniego kontaktu ze sztuką, a także świadomego udziału w procesie twórczym.

Warsztaty są również szansą na poznanie sylwetek najwybitniejszych artystów, których dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Uczestnicy zajęć – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości wiekowych – będą przygotowywani do stania się odbiorcą i twórcą dziedzictwa kulturowego. Zostaną wyposażeni w wiedzę, umiejętności manualne i warsztatowe w zakresie technik malarskich oraz rysunkowych.

Poznają takie pojęcia, jak: płaszczyzna, obraz na płaszczyźnie, martwa natura, kompozycja, perspektywa, kolor, tworzenie kolorów, światło, światłocień, walor, faktura. Nauczą się także podstaw analizowania dzieła sztuki ze względu na jego cechy formalne.

Ponadto formuła zajęć umożliwi uczestnictwo w konkursach literackich i plastycznych organizowanych przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Prowadząca: Maryla Raban
Wstęp: 10 zł
Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Oferta rodzinna Muzeum Narodowego w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie od wielu lat prowadzi intensywne działania edukacyjne skierowane do osób w różnym wieku i o wszechstronnych zainteresowaniach.

Głównym celem jest nie tylko przekazanie publiczności wiedzy na temat zabytków i zjawisk związanych z prezentowaną wystawą, lecz także przygotowanie dzieci, młodzieży i osób dorosłych do świadomego odbioru sztuki.

W ofercie rodzinnej znajdą Państwo głównie warsztaty muzealne do wystaw stałych i czasowych, dzięki którym dzieci poznają nie tylko kulturę i sztukę, ale także najciekawsze odkrycia i fakty dotyczące historii regionu, świata oraz tajniki pracy archeologa, historyka sztuki czy kuratora.

W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach.

Tworząc program edukacyjny dla dzieci, staraliśmy się pamiętać o tym, że kontakt ze sztuką oddziałuje na sferę wyobraźni, dostarcza przyjemności i odpręża. Wizyty w muzeum ożywiają, uatrakcyjniają i wspierają proces uczenia się.

Dopełnieniem naszej działalności są wydarzenia artystyczne pokazujące szerszy kontekst kulturowy wystaw prezentowanych w muzeum: koncerty, pokazy filmów, spotkania, wykłady oraz promocje książek.

Daniel Źródlewski Rzecznik Prasowy

Exit mobile version