Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. JAK SKUTECZNIE BRONIĆ SIĘ PRZED DŁUGAMI SPADKOWYMI?

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoŚwinoujście. JAK SKUTECZNIE BRONIĆ SIĘ PRZED DŁUGAMI SPADKOWYMI? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Spadek nabyty po krewnym, czy hojnym znajomym to nie zawsze tylko pieniądze, samochód, czy mieszkanie.

Zdarza się, że zmarły spadkodawca żył ponad stan, a na wieść o jego śmierci wierzyciele spróbują odzyskać należności i postanowią „dobrać się do pozostawionego majątku”.

Aby cudze długi nie odbiły się na naszej kieszeni, w pierwszej kolejności należy pamiętać, że w przypadku dziedziczenia lepiej pozostać biernym niż „wychylić się przed szereg”.

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieją dwa sposoby przyjęcia spadku – wprost albo z dobrodziejstwem inwentarza, chyba że zdecydujemy się na odrzucenie spadku.

Istotne jest, że od spadkobiercy zależy, czy przypadnie mu spadek w całości (w tym z długami jeśli takie są), czy z ograniczeniem odpowiedzialności za długi.

Można powiedzieć, że prawo stoi po stronie osób niezdecydowanych, gdyż na podjęcie decyzji i złożenie oświadczenia woli w tej sprawie każdy spadkobierca ma 6 miesięcy od momentu, gdy dowie się o tytule swojego powołania, z tym że jeśli nie podejmie we wskazanym terminie żadnej czynności to automatycznie po upływie 6 miesięcy przyjmuje się, że spadkobierca nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza – czyli – w uproszczeniu – bez długów.

Nawet jeśli dojdzie do przyjęcia spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi to wierzyciel prawdopodobnie i tak skieruje pozew przeciwko takiemu spadkobiercy w celu odzyskania swoich pieniędzy z masy spadkowej.

W takiej sytuacji należy zachować spokój, najlepiej co do zasady uznać powództwo (aby nie zostać obciążonym przez sąd dodatkowymi kosztami) i pozwolić przeciwnikowi „chwilowo wygrać sprawę”.

W ostatecznym rozrachunku to jednak spadkobierca „będzie górą”, gdyż w świetle obowiązujących przepisów postępowania cywilnego, na ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe można skutecznie powołać się dopiero w postępowaniu egzekucyjnym tj. na dalszym etapie postępowania.

Poza uwolnieniem się od odpowiedzialności za długi naszego spadkodawcy, warto również zwrócić uwagę, czy wierzytelność dochodzona z masy spadkowej nie jest przedawniona – w takim przypadku należy reagować w postępowaniu przed sądem do czasu zamknięcia rozprawy.

Jeśli mamy wiedzę, że spadek na pewno jest obciążony długami warto też zastanowić się nad możliwością odrzucenia spadku.

Przy ewentualnym skorzystaniu z tego wariantu należy mieć jednak na uwadze duże prawdopodobieństwo „wplątania” w zawiłą procedurę spadkową bliskie nam osoby, które w myśl przepisów są „następne” w kręgu osób dziedziczących po zmarłym.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu przyjęcia spadku, dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version