Site icon Tu Świnoujście

Czy umowa darowizny to tylko korzyści po stronie obdarowanego?

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoCzy umowa darowizny to tylko korzyści po stronie obdarowanego? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Sezon ślubno – weselny 2018 dobiega końca, a że każdy: był, jest czy dopiero będzie szczodrym darczyńcą, albo szczęśliwym obdarowanym, mogą zrodzić się pytania jak hojnie obdarować ukochanego wnuczka czy najwspanialszą córeczkę, a z drugiej strony co zrobić z przysłowiową szóstką w totka by pozostać w zgodzie z zawiłymi regulacjami prawnymi?

Przygotowując walizkę pełną dolarów albo auto z alufelgami darczyńca musi wziąć pod uwagę nie tylko kodeks cywilny, ale także przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Prezent dla dziecka i żony czy wnuczki i jej męża to darowizna. Ustawa co do zasady nie wymaga żadnej szczególnej formy dla sporządzenia umowy darowizny – warto dokonać jej na piśmie, ale ustna umowa także będzie ważna – problemy mogłyby się pojawić gdyby dzieci czy wnuczęta okazałyby się „rażąco niewdzięczne” względem darczyńcy, który chciałby „cofnąć” podarunek.

Jeśli przedmiotem darowizny miałaby być nieruchomość dla ważności umowy konieczne jest sporządzenie jej w formie aktu notarialnego co rodzi dodatkowe koszty po stronie obdarowanych z tytułu wynagrodzenia należnego notariuszowi za sporządzenie aktu.

W tym miejscu ze sfery prawa cywilnego przechodzimy do regulacji drugiej ustawy – o podatku od spadków i darowizn – która w swych zapisach nakłada na obdarowanego obowiązki jakie powinien spełnić w relacjach ze skarbówką.

Po otrzymaniu darowizny np. nieruchomości należy poinformować o tym fakcie urząd skarbowy w terminie 6 miesięcy, a w przypadku dalszych krewnych – 1 miesiąca.

W przypadku złożenia przez obdarowanych w terminie tzw. deklaracji informacyjnej, są oni obowiązani do uiszczenia podatku należnego fiskusowi z tytułu otrzymanej darowizny w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji wymiarowej.

I tak dobroduszny Ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku dla m.in. zstępnych darczyńcy (np. wnuków, dzieci). Niestety tak dobrze nie ma zięć czy synowa, którzy umieszczeni zostali w pierwszej grupie podatkowej co powoduje powstanie po ich stronie obowiązku podatkowego.

W sytuacji zawarcia umowy darowizny przez rodziców na rzecz syna i jego żony po stronie syna będzie obowiązek informacyjny z uwagi na zwolnienie od podatku (art. 4a ustawy) a jego żona zapłaci podatek od otrzymanej darowizny, tj. od ½ wartości przedmiotu darowizny, przyjmując że nieruchomość jest warta 200.000 zł, jej udział to 100.000 zł (1/2).

Od tej kwoty wyliczamy podatek przy uwzględnieniu kwoty wolnej. Koszty takiej czynności to oprócz podatku także taksa notarialna i podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty wpisów tego aktu i wniosku wieczystoksięgowego.

Jednak, żeby nie było tak pesymistycznie, na pewno każdy z nas – nawet za kilka tysięcy złotych (koszty podatkowo-notarialne) chciałby być właścicielem przytulnego gniazdka z widokiem na morze.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu darowizn dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Kancelarią.

Czytaj także: Zadaj pytanie prawnikowi

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version