Sto flag na sto lat.
W 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szczecinie wydarzy się coś wyjątkowo oryginalnego!
Ani parada, ani pokaz fajerwerków, ani nawet salwa armatnia, czy przelot lotniczej eskadry nie dadzą takiego efektu jak… sto powiewających na wietrze flag. Biało-czerwonych, ale też, albo przede wszystkim osobistych sztandarów.
W Dniu Niepodległości, 11 listopada 2018 roku na placu Solidarności, czyli dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy stanie STO FLAG NA STO LAT. To projekt animacyjno-artystyczny, którego pierwszy etap, czyli nabór uczestników, właśnie startuje!
Organizatorzy zapraszają kreatywnych mieszkańców Szczecina do współtworzenia tego przedsięwzięcia, do wspólnej refleksji nad tożsamością w ujęciu narodowym, lokalnym, i wreszcie osobistym.
Uczestnicy będą zastanawiać się nad zagadnieniem wolności i niepodległości, polską tradycją i kulturą. Sto osób (Bohaterów Miejskich) przygotuje własne osobiste flagi, na których będzie mogło pokazać siebie, swoje przekonania, osiągnięcia, albo marzenia.
W projekcie mogą wziąć udział wszyscy bez względu na wiek, zaproszenie dedykowane jest dzieciakom, młodzieży, dorosłym, oraz seniorom.
Pierwszym etapem jest stworzenie grupy liderów – to oni wybiorą i zaproszą do udziału w projekcie kolejne osoby, które w finale stworzą setkę flag.
Zanim ruszą w miasto – w swoje najbliższe otoczenie, do przyjaciół, czy zaprzyjaźnionych instytucji lub organizacji – wezmą udział w cyklu interdyscyplinarnych warsztatów prowadzonych metodą community art.
Liderzy projektu pozyskają szeroką wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania graficznego, socjologii, ale także, teatru, dziennikarstwa oraz animacji.
Wśród prowadzących warsztaty są m.in. Kaja oraz Piotr Depta-Kleśta, Maria Sztark, Agata Grzybowska, Łukasz Kowalski, oraz Jakub Henke. Udziale w projekcie, oraz warsztatach jest nieodpłatny.
Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 12 września 2018 roku. Zgłoszenie polega na wypełnieniu elektronicznej ankiety dostępnej TUTAJ. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
Autorami projektu są Maria Sztark i Łukasz Kowalski. Projekt koordynuje Agata Grzybowska, szefowa Golczewskiego Ośrodka Kultury, gdzie rok temu odbyło się preludium do projektu.
W listopadzie 2017 roku kilkadziesiąt osobistych flag stanęło na pomoście nad jeziorem Szczuczym. Stąd pochodzą fotografie ilustrujące projekt.
Organizatorem projektu „Sto flag na sto lat” jest Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie.
Projekt jest finansowany w ramach programu „Niepodległa” ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.
Maria Sztark – tel. +48 506 231 518, maria.sztark@gmail.com
Daniel Źródlewski – tel. +48 506 226 559, danielzrodlewski@gmail.com