Site icon Tu Świnoujście

OSZUŚCI ZNÓW OKRADLI STARSZĄ KOBIETĘ – SENIORZE UWAŻAJ

policja oszustwo

Policja_ZachodniopomorskaaOSZUŚCI ZNÓW OKRADLI STARSZĄ KOBIETĘ – SENIORZE UWAŻAJ.

Niespełna tydzień temu przestrzegaliśmy przed oszustami podającymi się za funkcjonariuszy CBŚP.

Ostatnio, seniorzy szybko zorientowali się, że dzwonią oszuści i nie doszło do przekazania im pieniędzy. Niestety wczoraj 75- letnia szczecinianka straciła 25 tyś. złotych

Zachodniopomorscy policjanci nie ustają w ostrzeganiu seniorów przed oszustami, którzy chcą wyłudzić od nich oszczędności metodą na tzw.  „policjanta”, „wnuczka”, „funkcjonariusza CBŚP” czy też pracowników różnych instytucji. . Oszuści wymyślają co raz to nowe historie aby pozbawić seniorów pieniędzy.

Tylko wczoraj na terenie Szczecina oszuści zadzwonili  do 4 starszych osób. Trzy z nich w porę zorientowały się, że nie rozmawiają z prawdziwym policjantem i szybko rozłączyli rozmowę. Jednak  telefon do 75- letniej szczecinianki zakończył się przekazaniem 25 tyś. złotych oszustom.

Schemat wczorajszych rozmów oszustów  z seniorami był  podobny. Do starszej osoby dzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty i tłumaczył, że ma przesyłkę  poleconą z ZUS dla swojego rozmówcy.

Następnie pytał seniora  czy jest  sam w domu i prosił o podanie  numeru telefonu komórkowego. Na tym etapie w trzech wczorajszych przypadkach rozmowa została przerwana przez starszych szczecinian.

Niestety w czwartym z nich była kontynuowana. Po otrzymaniu od seniorki numeru telefonu  rzekomy pracownik poczty przerwał połączenie. Po chwili do kobiety zadzwonił inny mężczyzna przedstawiając się jako funkcjonariuszem Policji.

Rozmówca oświadczył, że jest prowadzona akcja wymierzona w oszustów, telefon seniorki według jego relacji miał być na podsłuchu i  wiadome jest mu to, że do kobiety wcześniej zadzwonił ktoś, kto podawał się za pracownika poczty.

Następnie mężczyzna  poprosił aby szczecinianka zadzwoniła na numer 997 lub 112 i potwierdziła  jego dane. Seniorka nie rozłączając rozmowy postąpiła według wskazówek oszusta.

Po chwili rzekomy policjant ponownie zadzwonił do seniorki, tym razem na telefon komórkowy i poprosił ją o pomoc w prowadzonej akcji. Rozpytywał kobietę czy ma pieniądze w banku, jaką ma wysoką emeryturę czy ma biżuterię lub złoto.

Oszust poprosił 75- latkę aby zaciągnęła  pożyczkę z banku a on później tę operację unieważni. Mężczyzna cały czas rozmawiał z kobietą przez telefon komórkowy, nie kazał jej się rozłączać i instruował na bieżąco co ma seniorka robić.

Kobieta wypłaciła z banku  25 tyś. zł. Po powrocie do domu wyrzuciła przez okno kopertę z gotówką zgodnie z zaleceniem rozmówcy.

Po przekazaniu pieniędzy  zadzwonił rzekomy policjant informując ją, że przyjdzie później anulować zaciągniętą przez 75- lakte pożyczkę.

Oczywiście już nikt do  seniorki nie zadzwonił w tej sprawie. Kobieta powiadomiła policje o przestępstwie.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonicznym rozmówcom! Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

czytaj także: OSZUŚCI SIĘ UAKTYWNILI – SENIORZE UWAŻAJ !!!

Zespół Prasowy KWP Szczecin / IK\

http://www.zachodniopomorska.policja.gov.pl/

Exit mobile version