Site icon Tu Świnoujście

NIE TYLKO ORGANOWY KONCERT FINAŁOWY XX FESTIWALU ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE

NIE TYLKO ORGANOWY KONCERT FINAŁOWY

NIE TYLKO ORGANOWY KONCERT FINAŁOWY XX FESTIWALU ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE.

Finałowy koncert (31 sierpnia) XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE wiosna-lato 2018 to wyjątkowe wydarzenie.

Na organach grać będzie „duchowy ojciec festiwalu” prof. Andrzej CHOROSIŃSKI.

Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. F. Rączkowskiego i w klasie kompozycji prof. T. Paciorkiewicza.

W 1972 r. uczestniczył w kursie mistrzowskim u prof. Floor Peetersa w Belgii. Jest laureatem wielu konkursów organowych m. in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w RFN. i Konkursie Bachowskim w Belgii.

Koncertuje niemal we wszystkich krajach Europy oraz obu Ameryk, a także w Korei Południowej i w Japonii. Jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.

Jest nie tylko mistrzem gry organowej, ale także kompozytorem, oraz autorem licznych transkrypcji utworów orkiestrowych na organy.

NIE TYLKO ORGANOWY KONCERT FINAŁOWY

W swym artystycznym dorobku ma nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe – ponad 20 płyt, w tym płytę nagraną na organach świnoujskiego kościoła, na 10-lecie Festiwalu.

Jest konsultantem i autorem projektów budowy organów w Polsce oraz w Niemczech, Kanadzie i w Japonii.

W programie koncertu, oprócz gry solowej prof. Andrzej Chorosiński akompaniował będzie trzem tenorom; SERVI DOMINI CANTORES – Śpiewający Słudzy Pańscy –to grupa księży wokalistów, absolwentów wydziałów wokalno – aktorskich polskich akademii muzycznych.

Należą do niej: o. Rafał Kobyliński – tenor (jezuita) ks. Zdzisław Madej – tenor, ks. Paweł Sobierajski – tenor. Założona w roku 2004 grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar: pieśni sakralne i arie oratoryjno-kantatowe różnych kompozytorów oraz arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru.

Członkowie Grupy współpracują z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, prezentując muzyczne sacrum i profanum na festiwalach i koncertach w kraju i poza jego granicami.

O. Rafał Kobyliński – tenor edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu Jezuitów.

Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza. Aktualnie przygotowuje doktorat z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ks. Paweł Sobierajski, tenor; doktor nauk pedagogiczno-teologicznych i doktor hab. wokalistyki (Katowice). Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari.

Laureat głównych nagród międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach i Trnawie. Adiunkt Instytutu Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowca śpiewu solowego, pedagogiki i metodyki nauczania. Opiekunem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Sosnowieckiej.

Ks. Zdzisław Madej – tenor wykonuje muzykę operową i oratoryjno- kantatową, dysponując głosem lyrico-spinto. Obecnie występuje gościnnie jako solista na scenie Opery Wrocławskiej.

Prowadzi własną klasę śpiewu solowego, jest także wykładowcą emisji głosu i retoryki klasycznej.

Studia rozpoczął w Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy), w klasie śpiewu solowego prof. Rheginaldo Pinheiro. Po powrocie do kraju kontynuował kształcenie na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pod kierunkiem prof. Ewy Czermak.

Odbył Studia podyplomowe w Hochschule fur Musik und Theater und Medien w Hannoverze ( Niemcy), w klasie śpiewu solowego prof. Markusa Schaefera.

Z zespołem Opery Wrocławskiej wykonywał m.in. partie: S. Moniuszko – Halka – partia Jontka, Straszny Dwór – partia Stefana, G. Orefice – Chopin – partia tytułowa, G. Puccini – Tosca – partia Cavaradossiego oraz wiele innych.

Wykonuje partie solowe w ramach koncertów i festiwali. Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej. Koncertował w Polsce i Europie oraz w USA.

W programie koncertu finałowego usłyszymy; Georg Friderik HAENDEL- – Wariacje “The Harmonius Blacksmith”, Franz SCHUBERT – Ave Maria, Luigi LUZZI – Ave Maria, Michał LORENC – Ave Maria, Gaetano DONIZETTI – Ave Maria, Carl Philipp Emanuel BACH – Sonate g-moll, Alessandro STRADELLA – Pieta Signore, Alexandre GUILMANT – Lamentatio, Enio MORRICONE – Nelle fantasia, Giuseppe VERDI – Va pensiero, Henri MULET – Toccata, Charles GOUNOD – Laudate Dominum.

Na koncert bilety w przedsprzedaży w kawiarni “SONATA (vis a vis kościoła) lub przy kościele przed koncertem. Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia – organizator Festiwalu serdecznie zaprasza.

Czytaj także: XX Świnoujskie Wieczory Organowe. Barwy muzyki w pięciu wiekach tańców organowych.

Maja Piórska
Tow. Przyjaciół Świnoujścia
www.tpś.com.pl , www.xn--tp-3sa.com

Exit mobile version