Świnoujście. KIEDY PRZEDAWNIA SIĘ ROSZCZENIE O ZACHOWEK? Prawnicy ze Świnoujście Lipcowie radzą.
Po pierwsze warto rozróżnić dwa typy dziedziczenia po zmarłym – ustawowy i testamentowy. Dziedziczenie ustawowe występuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał nikogo do swojego spadku, czyli co do zasady wtedy gdy nie sporządził testamentu w ogóle.
Taki rodzaj otrzymania spadku oznacza, że spadek dziedziczy się w kolejności określonej w przepisach kodeksu cywilnego.
Jeśli spadkodawca pozostawił testament, na mocy którego postanowił uszczęśliwić jedynie wybranych członków najbliższej rodziny to co do zasady można spodziewać się, że ci „poszkodowani” będą dochodzić należnego im zachowku.
Przykładowo – na gruncie ustawy, czyli gdy zmarły nie rozporządzi swoim majątkiem – po ojcu dziedziczą w pierwszej kolejności małżonka i jego dzieci.
W sytuacji gdy zdecyduje się on jednak na przekazanie całego swojego majątku córce, pomijając zupełnie żonę i syna, nie zostaną oni zupełnie „na lodzie”, gdyż przysługuje im prawo do zachowku.
Zgodnie z przepisami instytucja zachowku polega na tym, że zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się (w zależności od tego czy są oni małoletni lub trwale niezdolni do pracy) dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym albo połowa wartości tego udziału. Warto dodać, że czas na skuteczne wystąpienie z żądaniem o zachowek jest ograniczone, gdyż roszczenie to przedawnia się z upływem 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu.
Oznacza to, że jeśli wskazany powyżej ojciec zmarł w 2017 r. to termin przedawnienia upłynie w 2022 r. Istotne jednak jest, że zarzut przedawnienia należy podnieść przed sądem osobiście do zamknięcia rozprawy, gdyż sąd nie będzie badał tej kwestii z urzędu.
Przenosząc to na naszą przykładową sytuację – syn i matka mogą tak naprawdę zawsze wystąpić z żądaniem zapłaty zachowku, z tym że jeśli upłynie wyżej wymieniony 5-letni termin to tylko od syna będzie zależało, czy uda im się osiągnąć swój cel.
Podsumowując – jeśli chodzi o prawo do zachowku to uprawniony zawsze może wystąpić z żądaniem jego zapłaty, z tym jeśli wymagany 5-letni termin zostałby przekroczony, to sąd z pewnością oddali powództwo jeśli przez drugą stronę zostanie podniesiony zarzut przedawnienia.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu przyjęcia spadku, dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Czytaj także: Zadaj pytanie prawnikowi – prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.
Prawnicy
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście