Site icon Tu Świnoujście

WYROK A NIEOBECNOŚĆ NA ROZPRAWIE

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoWYROK A NIEOBECNOŚĆ NA ROZPRAWIE. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Bardzo często otrzymujemy od Państwa pytania w sprawie rozstrzygnięć sądu, które zapada bez przeprowadzania rozprawy.

Otóż prawo przewiduje możliwość wydania wyroku zaocznego w przypadku gdy pozwany nie bierze udziału w sprawie, w tym nie stawia się do sądu. Możliwe też jest wydanie nakazu zapłaty – w uproszczeniu jest to odmiana wyroku. Sąd wydaje nakaz w efekcie złożenia pozwu w postępowaniu upominawczym bądź nakazowym.

W przypadku wyroku zaocznego, pozwanemu – od takiego rozstrzygnięcia – przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu w terminie 2 tygodni od dnia otrzymania wyroku.

Wydane rozstrzygnięcie sąd doręcza stronom z urzędu. Sprzeciw podlega opłacie sądowej w wysokości połowy opłaty od pozwu. Sprzeciw wnosi się na specjalnym formularzu, który publikowany jest przez Ministra Sprawiedliwości.

Zaskarżając wyrok należy wskazać zarzuty jakie pozwany wnosi do rozstrzygnięcia, a ponadto warto także złożyć wnioski dowodowe, które pozwolą udowodnić twierdzenia zawarte w sprzeciwie.

Istotne jest, że sąd nadaje obligatoryjnie rygor natychmiastowej wykonalności takiemu wyrokowi. Ma to taki skutek, że jeszcze przed zakończeniem sprawy powód może dochodzić spełnienia roszczenia za pośrednictwem komornika.

Aby rozpocząć egzekucję należy dysponować klauzulą wykonalności, którą wyrokowi nadaje sąd na wniosek powoda. Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu sąd wyznacza rozprawę i przeprowadza postępowanie dowodowe.

Proces kończy się wydaniem wyroku, w którym sąd uchyla wyrok zaoczny, utrzymuje go w mocy bądź umarza postępowanie, czy odrzuca pozew gdy zajdą przesłanki określone w kodeksie postępowania cywilnego – akcie, który normuje postępowanie przed sądem.

Wspomnieliśmy też, że możliwe jest także wydanie przez sąd nakazu zapłaty. Takie rozstrzygnięcie zapada bez rozprawy i opiera się wyłącznie na twierdzeniach zawartych w pozwie oraz przedłożonych dowodach. Sąd doręcza nakaz stronom wraz z pouczeniem o możliwości wniesienia sprzeciwu.

Skuteczne zaskarżenie powoduje, że nakaz traci moc i sprawa trafia do „tradycyjnego” rozpatrywania, a więc powstaje konieczność stawienia się w sądzie celem przesłuchania.

Co ważne, zarówno sprzeciw od wyroku zaocznego jak i od nakazu zapłaty składa się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Oczywiście w dalszej kolejności stronom przysługuje prawo do wniesienia apelacji, która wnosi się do sądu wyższej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał skarżone orzeczenie.

Warto jest śledzić otrzymywaną z sądu korespondencję i odbierać ją (bezwzględnie!). Panuje mylne przekonanie, że nieodebranie przesyłki powoduje jej niedoręczenie. Otóż jeśli listonosz na przesyłce umieści adnotację ” nie podjęto w terminie” to po upływie 14 dni od dnia awizowania korespondencja zostanie zwrócona, a sąd potraktuje, że list został odebrany w ostatnim dniu terminu i od tego dnia rozpoczną bieg terminy do zaskarżenia wyroku.

Prawnicy

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version