Świnoujście. Awanse i spadki w związku z reformą.
Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej opublikował regulamin rozgrywek ligowych na sezon 2018/19. W stosunku do poprzednich najmocniej różni się on w rozdziale 11 – Awanse i spadki.
Zanim przejdziemy do omówienia przypomnijmy nową, obowiązującą w nadchodzącym sezonie nomenklaturę:
• Dotychczasową klasę okręgową szczecińską (dla podniesienia czytelności nazywaną nieformalnie V ligą, wojewódzką okręgówką lub ligą okręgową) będziemy teraz nazywać już krótko: klasa okręgowa.
• Klasa okręgowa Szczecin Północ/Południe to teraz klasa A.
• Klasa A od nowego sezonu nazywać się będzie klasa B.
• Dotychczasowa klasa B przekształci się w klasę C.
Reasumując, poniżej IV ligi będą kolejno: klasa okręgowa (1 poziom), klasy A, B i C. Zacznijmy od spadków. Z IV ligi spadną trzy ostatnie drużyny, ale ich liczba zostanie powiększona o liczbę drużyn zachodniopomorskich spadających z III ligi. Są tam Pogoń II i Świt Szczecin, Bałtyk i Gwardia Koszalin oraz Kotwica Kołobrzeg.
Teoretycznie spaść mogą wszystkie, zatem z IV ligi może maksymalnie spaść 3 + 5, czyli 8 drużyn. Z klasy okręgowej spadnie ostatnia drużyna plus tyle, ile zespołów z okręgu szczecińskiego spadnie z IV ligi.
Zatem w najgorszym wypadku będzie ich 9. Z klas A, B i C formalnie spadać się nie będzie, gdyż dotychczasowa niższa okręgówka ulegnie po sezonie likwidacji, więc nazewnictwo hierarchii przesunie się o szczebel w górę, czyli wszystkie zespoły z klasy C awansują co najmniej do B, podobnie jak wszystkie oprócz ostatniego z klasy B awansują do co najmniej klasy A.
Jeśli chodzi o awanse, to tu merytorycznie istotne zmiany są tylko w nowej klasie A, która jako szczebel od sezonu 2019/20 przestanie istnieć. Z IV ligi do III awansować będzie 1 zespół, z okręgowej do IV dwa, z klasy C do A jeden, a zwycięzcy grup klasy B grać będą w barażach o awans do klasy okręgowej, który uzyska połowa zwycięzców grup, tzn. trzy.
Ponieważ klasa okręgowa od sezonu 2019/20 będzie powiększona i podzielona na dwie grupy, z klasy A awansuje tym razem większa liczba drużyn, może to być nawet po osiem z każdej grupy. Ale przy najgorszym scenariuszu może być tak, że nawet czwarte miejsce nie da gwarancji awansu.
Od czego to zależy? Oczywiście od liczby spadkowiczów z klasy okręgowej. Jeśli będzie tylko jeden, to awansują wszystkie drużyny z miejsc 1 – 8. Trzeci spadkowicz spowoduje baraż między drużynami z ósmych miejsc, czwarty że awansują tylko drużyny z miejsc 1 – 7. I tak dalej.
Maksymalna liczba spadkowiczów z okręgówki to – jak napisano wyżej – 9, więc w takim przypadku zespoły z czwartych miejsc klasy A musiałyby toczyć baraż. Prosty wniosek: całkowitą pewność awansu do klasy okręgowej na sezon 2019/20 dają tylko miejsca 1 – 3.
Zmiana nazewnictwa dodatkowo utrudnia zrozumienie, więc na koniec zbierzmy, jak liczebnie wyglądać będą awanse i spadki.
• IV liga: awans 1 zespół, spadek 3 – 8 drużyn;
• klasa okręgowa: awans 2, spadek 1 – 9;
• klasa A: awans 3 – 8 z każdej grupy, bez spadków;
• klasa B: awans do klasy okręgowej 3 drużyny z sześciu grup, ostatnie zespoły w grupach zostaną w klasie B, pozostali „awansują” do klasy A.
• klasa C: po 1 zespole z grupy przejdzie do klasy A, pozostałe grać będą w klasie B.
Tak duża niejasność rotacji w klasie okręgowej i A, gwarantuje, że przede wszystkim właśnie na tych szczeblach powinna być najbardziej zażarta walka, bez meczów nieważnych.
Waldemar Mroczek, za Głosem Szczecińskim
Źródło: http://www.mksflota.swinoujscie.pl/