Tu Świnoujście

Koncert: Tango klasyczne inaczej – Carlos Gardel w nowej odsłonie

Tango klasyczne inaczej – Carlos Gardel

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoKoncert: Tango klasyczne inaczej – Carlos Gardel w nowej odsłonie w ramach Baltic Neopolis Festival.

W najbliższy piątek na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie zabrzmi muzyka króla tanga – Carlosa Gardela w niezwykłej aranżacji na saksofon w wykonaniu Aliny Mleczko oraz orkiestrę kameralną Baltic Neopolis Orchestra.

Dla Argentyńczyków tango nie tylko się tańczy, ale i śpiewa. A jeśli ktoś oprócz talentów wokalnych i choreograficznych jest jeszcze kompozytorem tego gatunku muzyki, to ma duże szanse na zajęcie czołowej pozycji w życiu kulturalnym kraju.

Tak stało się z Carlosem Gardelem (1890 –1935), który w Argentynie do dziś jest uważany za ucieleśnienie tanga, a chętnie przyznają się do tej postaci także Francja i Urugwaj.

Koncert Aliny Mleczko i Baltic Neopolis Orchestra to niepowtarzalna okazja, aby wejść w ten niezwykły świat tanga C. Gardela – świat wielkich namiętności, przygody i pasji.

Zupełnie nowe, premierowe aranżacje na saksofon oraz orkiestrę kameralną gwarantują oryginalność muzycznych doznań, a skład wykonawczy wysoki poziom artystyczny.

Artyści

Program koncertu

Koncert odbędzie się na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27.

BILETY w cenie 15 zł i 25 zł.

Alina Mleczko – wydała siedem solowych albumów. Dwa z nich nominowane były do nagrody fonograficznej Fryderyk. Nagrodzona przez pismo muzyczne „Classica” we Francji za płytę „Siesta”.

W 1995 zadebiutowała w Filharmonii Narodowej w Warszawie na festiwalu Kultury Latyno-Amerykańskiej wykonując „Fantazję” Heitora Villa – Lobos.

Jako solistka w klasycznym repertuarze na saksofon i orkiestrę symfoniczną koncertuje z najlepszymi polskimi orkiestrami m.in. Sinfonia Varsovia, z którą odbyła tournée po Niemczech.

W 2011 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych i stanowisko adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, na wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku, gdzie prowadzi klasę saksofonu .

Pierwsza kobieta, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera.

Koncertuje w wielu krajach Europy i USA. Grała m.in. na festiwalach: Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego, Two days & Two Nights w Odessie, Musica Polonica Nova, Vratislavia Cantans, Festiwal Muzyki Elektronicznej w Pradze, Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej.

Na doświadczenie artystyczne Aliny Mleczko składają się także wspólne koncerty ze zdobywcą nagrody Grammy – Włodkiem Pawlikiem zatytułowane „Druga strona medalu – jazz i muzyka klasyczna”. W 2014 roku wydała wraz Baltic Neopolis Orchestra album pt. „Sonatina fur Alina”.

Organizator: Baltic Neopolis Orchestra

Mecenasi: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie

Współorganizatorzy: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, Szczecińska Energetyka Cieplna, Galeria Kaskada, Gmina Gryfino, Gmina Drawno, Miasto Kołobrzeg, Miasto Złocieniec, Gmina Gryfice, Gmina Kołbaskowo

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, RCK w Kołobrzegu, Złocieniecki Ośrodek Kultury, Gryficki Dom Kultury, Szczecińska Agencja Artystyczna, Akademia Sztuki w Szczecinie, Drawieński Ośrodek Kultury, TRAFOstacja Sztuki, bilety.fm, KAdruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Hotel Vulcan

Patronat Honorowy: Patronat Honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecin, Patronat Honorowy Ambasadora Bułgarii w Polsce

Patronat medialny: TVP 3 Szczecin, Radio Szczecin, Kurier Szczeciński

Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

Przedsięwzięcie zorganizowane przy udziale Województwa Zachodniopomorskiego

Źródło: https://muzeum.szczecin.pl/

Exit mobile version