Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. GDY KONTRAHENT STAJE SIĘ DŁUŻNIKIEM…

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoŚwinoujście. GDY KONTRAHENT STAJE SIĘ DŁUŻNIKIEM. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Każdy przedsiębiorca prowadzący swoją działalność gospodarczą zapewne spotkał się podczas biznesowej drogi z niesłownością ze strony kontrahenta.

Co do zasady wszystko wygląda prosto – zlecenie, wykonanie usługi, faktura i zapłata. Takiego modelu działania życzyliby sobie wszyscy prowadzący własne interesy.

Zdarza się jednak, że w ostatnim punkcie naszego mechanizmu następuje niemiła niespodzianka. Siedem, czy czternaście dni minęło, a zapłaty jak nie było tak nie ma. Jak wtedy postąpić z takim niefrasobliwym kontrahentem?

Najlepiej zacząć od skierowania do niego wezwania do zapłaty. Jest to przedsądowy sposób mający na celu odzyskanie należności zanim w grę włączą się osoby trzecie.

Najlepiej żeby wezwanie miało formę pisemną i określało dodatkowy termin np. 14 dni, w którym dłużnik (już nie kontrahent) ma obowiązek uregulować swoje zobowiązanie.

Warto wskazać, że w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu finał sprawy będzie miał miejsce w sądzie. Ponadto uprzednie wezwanie dłużnika do zapłaty stanowi wymóg konieczny do skutecznego wystąpienia z powództwem sądowym.

Jeżeli dłużnik nie reaguje i nie ustosunkował się do wysłanego pisma nie pozostaje nic innego jak skierowanie sprawy na drogę sądową. Sprawa o zapłatę ma charakter majątkowy, a więc konieczne będzie określenie wartości przedmiotu sporu, od której zależy właściwość sądu.

Z majątkowym charakterem sprawy wiąże się również obowiązek uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu.

Przypominamy również o możliwości ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych poprzez złożenie oświadczenia majątkowego na stosownym formularzu stanowiącym załącznik pozwu.

Zgoda na zwolnienie od kosztów sądowych może spowodować brak konieczności uiszczania powyższej opłaty.

Równie istotnym wnioskiem pozwu jest wystąpienie o zwrot kosztów procesu od przeciwnika, które należą się wygranej stronie, ale co do zasady (nie zawsze) na jej wniosek.

Co prawda powyższe żądanie można zgłosić aż do zamknięcia rozprawy, ale dla pewności najlepiej zrobić to już w pierwszym piśmie na samym początku, gdyż w ferworze procesu może to po prostu gdzieś umknąć.

Przy egzekwowaniu należności od dłużnika warto jest również zwrócić uwagę na odsetki – można ich dochodzić obok głównego zobowiązania, ale sposób ich określenia będzie różnił się w zależności od rodzaju świadczenia i uregulowań umownych.

Prawnicy

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Apl. radc. Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version