Świnoujście. Znamy już liczbę wniosków, które wpłynęły do Budżetu Obywatelskiego.
26 projektów wpłynęło w ramach kolejnej już edycji Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.
– Aktualnie są one poddawane weryfikacji formalnej ,następnie zostaną ocenione pod względem merytorycznym przez poszczególne wydziały Urzędu Miasta– informuje Robert Karelus, rzecznik Prezydenta Świnoujścia – Ich wnioskodawcy – liderzy projektów, jeżeli będą jakieś wątpliwości, zostaną poproszeni o ich uzupełnienie.
W bezpośrednim głosowaniu, które odbędzie się w dniach od 10 do 28 września, mieszkańcy zdecydują na co w 2019 roku wydać 2,2 mln złotych. Budżet jest podzielony na tzw. twarde i miękkie projekty. Pierwsze to projekty inwestycyjne. Wartość każdej ze złożonych propozycji nie mogła przekroczyć 500 tys. złotych
Drugie to przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Wartość jednego projektu w tej kategorii nie może przekroczyć 40 tys. złotych.
– Głosować na zgłoszone projekty będą mogli mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia.- dodaje Robert Karelus – Jedna osoba będzie mogła oddać głos na jeden projekt inwestycyjny i jeden głos na projekt prospołeczny.
Podobnie, jak w poprzednich edycjach budżetu, głosować będą mogły nie tylko osoby zameldowane w mieście, ale także wszyscy ci, którzy tu mieszkają, a z różnych przyczyn nie są zameldowani.
Wszystkie dotychczasowe Budżety Obywatelskie cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno jeśli chodzi o zgłaszanie propozycji, jak i późniejsze głosowanie.
Średnia głosów oddanych w dotychczas przeprowadzonych budżetach wynosi około 9 tysięcy głosów i jest to jeden z najwyższych w kraju współczynników udziału mieszkańców w budżecie partycypacyjnym.
BIK
Rzecznik Prezydenta Świnoujścia