Tu Świnoujście

Załoga polskiego Agath wypompowała toksyczne chemikalia do Morza Północnego?

Załoga polskiego Agath wypompowała toksyczne chemikalia do Morza Północnego

Gospodarka Morska logoZałoga polskiego Agath wypompowała toksyczne chemikalia do Morza Północnego?

Jak poinformował portal Täglicher Hafenbericht, policja i prokuratura z Hamburga, wszczęła śledztwo dotyczące wypompowywania do morza zanieczyszczeń powstałych przy płukaniu zbiorników z polskiego chemikaliowca Agath.

Zarzuty zostały postawione kapitanowi i pierwszemu oficerowi.

Według informacji podanych w niemieckim portalu, Agath przebywał w Cuxhaven od 18 do 29 czerwca. Wcześniej, w Rotterdami, załoga opróżniła sześć zbiorników. Nie zostały one jednak umyte ponieważ pierwotnie przewidywano, że zostaną załadowane tymi samymi chemikaliami.

Zakładane plany uległy jednak zmianie a zbiorniki miały być napełnione jedynie jedną, z zakładanych dwóch substancji. Wtedy też (jak informuje niemiecka policja wodna), Agath wyruszył z Cuxhaven na Morze Północne.

Według ustaleń służb, doszło do „eine Verklappungsfahrt” czyli wypłynięcia dumpingowego, w celu pozbycia się na morzu odpadów. Jak informuje Täglicher Hafenbericht, załoha wypompowała popłuczyny z mycia zbiorników, które zawierały niebezpieczne substancje chemiczne EDC.

Prokuratura w Hamburgu zarządziła zastosowanie poręczenia majątkowego wobec kapitana i pierwszego oficera w wysokości 21,450 euro.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na spłacenie ewentualnej grzywny administracyjnej. Jak powiedział rzecznik policji wodnej, „Śledztwo będzie kontynuowane”. O jego ewentualnych wynikach i o tym, czy zarzuty się potwierdzą, będziemy informować na bieżąco.

Agath jest jedną z ośmiu jednostek w flocie Unibalticu. Podobnie jak inne chemikaliowce tego armatora jego zbiorniki wykonane są ze stali nierdzewnej, posiadają najwyższą klasę lodową.

Typ – Chemikaliowiec / IMO II

Rok wybudowania: 1991

Bandera – Cypryjska
Port macierzysty – Limassol
Towarzystwo klasyfikacyjne – Germanischer Lloyd
Znak wywoławczy – 5BDX3
DWT – 3232 mts
GRT – 1716 T
Długość całkowita – 83,50 m
Szerokość – 13,50 m
Letnie zanurzenie – 5,47 m
Ilość zbiorników – 12 stainless steel

fot. unibaltic.pl

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version