Site icon Tu Świnoujście

Wydano pozwolenie na budowę nowych mocy regazyfikacyjnych w terminalu LNG w Świnoujściu

Wydano pozwolenie na budowę nowych mocy regazyfikacyjnych w terminalu LNG w Świnoujściu

Wydano pozwolenie na budowę nowych mocy regazyfikacyjnych w terminalu LNG w Świnoujściu.

Wojewoda Zachodniopomorski 21 czerwca 2018 r. wydał Spółce Polskie LNG z Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM decyzję o pozwoleniu na budowę inwestycji polegającej na rozbudowie mocy regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu.

Tym samym Program Rozbudowy największego terminalu gazu skroplonego na Bałtyku wszedł w fazę budowlaną.

Powyższa decyzja oznacza, że Polskie LNG będzie mogło podjąć dalsze kroki mające na celu zwiększenie przepustowości świnoujskiego terminalu z obecnych 5 mld do 7,5 mld m sześc. rocznie, co przy dzisiejszej wielkości rynku oznacza możliwość pokrycia około połowy zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju.

Program rozbudowy terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego składa się z 4 projektów:

Projekt rozbudowy terminalu LNG wraz z projektem Baltic Pipe wchodzą w skład koncepcji budowy Bramy Północnej, która jest elementem szerokiej strategii inwestycyjnej Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM w skład której wchodzi spółka Polskie LNG właściciel i operator świnoujskiego terminalu.

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiadamy za przesył gazu ziemnego oraz zarządzamy najważniejszymi gazociągami w Polsce. GAZ-SYSTEM jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu.

W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 GAZ-SYSTEM planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.

Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

W latach 2009-2015 GAZ-SYSTEM zrealizował plan inwestycyjny polegający na budowie ponad 1 200 km nowych gazociągów przesyłowych w północno-zachodniej i środkowej Polsce.

Inwestycje zrealizowane przez spółkę oraz usługa fizycznego i wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na znaczne zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni.

fot. polskielng.pl

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version