Wiosna poezji 2018 potwierdziła aktywność świnoujskich twórców „Na Wyspie”.
Świnoujski Klub Literacki „Na Wyspie” jest jednym z inicjatorów i aktywnych uczestników Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji, organizowanej przez szczeciński Oddział Związku Literatów Polskich.
Właśnie, w niedzielę 24 czerwca w urokliwym Ogrodzie Różanym w Szczecinie, odbył się finał Trzeciej już edycji tego cyklu. Z tej okazji, w bajecznej scenerii kwitnących róż przygotowano szereg atrakcji dla gości i mieszkańców.
Wśród zaproszonych do udziału w finałowym akcencie poetyckiej wiosny był świnoujski klub, który reprezentowali Aleksandra Schmitt i Maciej Napiórkowski.
Świnoujścianie mogli pochwalić się najnowszym wydawnictwem klubowym. Wydany nakładem miasta, w roku 50-lecia klubu tomik zatytułowany „Za Parawanem Uczuć” zyskał wysokie oceny za poziom edytorski.
Wydawnictwo bardzo wysoko oceniali Prezes Szczecińskiego Oddziału ZLP Leszek Dembek oraz znana w środowisku poetka i publicystka Róża Czerniawska-Karcz, sprawująca merytoryczną opiekę na działalnością wydawniczą oddziału.
Pani Róża znalazła się także w składzie czteroosobowego jury, który oceniał wiersze przesłane na Ogólnopolski Konkurs o Złotą Metaforę i Metaforę Niepodległą im. Józefa Bursewicza.
W tym roku jury miało wyjątkowo trudny wybór bowiem na konkurs nadesłano aż 242 wiersze z całej Polski. Wyróżnionych autorów uhonorowano na plenerowej scenie Różanki. Z tej samej sceny, przed szczecińską publicznością oraz gośćmi prezes Leszek Dembek przedstawił podsumowanie działań podejmowanych w ramach wiosny poezji w całym regionie.
Na wyróżnienie zasłużył także Klub „Na Wyspie ze Świnoujścia. Warto przypomnieć, że wyrazem uznania za kreatywność świnoujskiej grupy, stało się wręczenie już w 2017 roku, podczas gali 50 -lecia klubu, medalu „Gloria Cultura” na ręce Macieja Napiórkowskiego. Był to wyraz uznania dla kreatywności w dziedzinie popularyzacji poezji.
Poza świnoujską, wśród zaangażowanych w realizację wiosny poezji grup znalazły się: ZLP oddział w Koszalinie, Nieformalna grupa Literacka Iuvenis Ars, Grupa Literacko-Artystyczna Horyzont US Szczecin, Klub Literacki „Krąg z Darłowa, Wojskowa Grupa Aeternum oraz Klub 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Zespoły wojskowe sprawdziły się także na scenie. Okazało się, że muzycy w mundurach potrafią zaaranżować nie tylko marsze ale nawet teksty Edwarda Stachury.
Podobnie jak w poprzednich latach, finałowemu akcentowi poetyckiej wiosny towarzyszyła zorganizowana na Różance „Aleja Wierszy”.
Na starannie wykonanych tablicach, strofy poetów utworzyły niezwykły szpaler. Spacerując nim można jednocześnie przystanąć na moment w spotkaniu z piękną, skłaniająca do zadumy liryką.
Dla przedstawicieli klubu spotkanie w szczecinie miało jeszcze jeden, bardzo ważny wymiar. Było okazją do rozmowy o nowych pomysłach i inicjatywach związanych z pracą klubu i promocją literatury, szczególnie poezji wśród mieszkańców.
Propozycje spotkały się z zainteresowaniem zarządu oddziału ZLP w Szczecinie jest szansa, że doczekają się realizacji.
Klub Literacki „Na Wyspie zaprasza osoby piszące i zainteresowane literaturą, szczególnie poezją na swoje comiesięczne spotkania, które odbywają się zawsze w drugą środę miesiąca o godz. 17.00. Najbliższe, w związku z wakacjami odbędzie się we wrześniu.
Klub Literacki „Na Wyspie”