Tu Świnoujście

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy w okresie przedemerytalnym

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Paragraf Last logoWypowiedzenie warunków pracy i płacy w okresie przedemerytalnym – co wolno pracodawcy? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Pracownik przed emeryturą podlega szczególnej ochronie przewidzianej w kodeksie pracy.

Mimo, że pewnie jedną nogą jest już na działce lub bawi wnuki, to te ostatnie lata pracy chciałby spędzić na dotychczasowych warunkach i z obecnym wynagrodzeniem.

Może się jednak zdarzyć, że pracodawca wręczy takiej osobie wypowiedzenie zmieniające, które polega na jednostronnym kształtowaniu przez pracodawcę warunków pracy i płacy.

Ze względu na to, że mamy do czynienia z osobą w wieku przedemerytalnym możliwości pracodawcy w tym zakresie są dość ograniczone, co oznacza, że może on dokonać tego wypowiedzenia w ściśle określonych przypadkach przewidzianych w kodeksie pracy wskazanych poniżej:

  1. wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej grupy, do której należy pracownik,
  2. stwierdzenie orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do jej wykonywania,
  3. konieczność rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracownika bądź przeprowadzenia zwolnień grupowych (gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników),
  4. likwidacja bądź upadłość zakładu pracy.

Najczęściej pojawiającą się przyczyną jest punkt 3, czyli w praktyce tzw. reorganizacja zakładu pracy. Pracodawca wręcza pracownikowi pismo, w którym podaje wskazany powód, pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w terminie 21 dni oraz informację o konieczności ustosunkowania się pracownika do jego treści.

Przyszły emeryt ma co do zasady dwa wyjścia – zgadza się na zaproponowane warunki, które wejdą w życie wraz z upływem okresu wypowiedzenia bądź nie zgadza się na zaproponowane warunki co powoduje rozwiązanie stosunku pracy wraz z upływem okresu wypowiedzenia.

Jeśli jednak pracownik kwestionuje zasadność takiego wypowiedzenia zmieniającego to pozostaje mu jedynie odwołanie się do sądu pracy w ustawowym terminie.

Jeżeli wskazany powyżej termin upłynął to istnieje jeszcze możliwość jego przywrócenia za pomocą stosownego wniosku.

Należy podkreślić, że taki wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności, który już upłynął powinien zostać dobrze umotywowany i traktować go należy jako wyjątek. Pracownik obowiązany będzie uprawdopodobnić a niekiedy nawet udowodnić, że uchybił terminowi do dokonania czynności nie z własnej winy.

Dzisiejszym artykułem chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na to, że mimo szczególnej ochrony w wieku przedemerytalnym, taki pracownik również może zostać zaskoczony zmianą dotychczasowych warunków pracy.

Mamy nadzieję, że udało nam się zasygnalizować na co w szczególności zwrócić uwagę w takiej sytuacji, aby możliwie szybko zareagować.

Lipcowie logo prawnicyPrawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version