Tu Świnoujście

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 roku

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r.

Gospodarka Morska logoWystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. – od poniedziałku.

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. będzie prezentowana od poniedziałku w Warszawie. Jak powiedzieli organizatorzy, to próba upamiętnienia zapomnianych antykomunistycznych zrywów i stojących za nimi ludzi.

„Strajki z 1988 r. zostały nieco zapomniane. Jeśli chodzi o szczecińskie protesty, znane są głównie wydarzenia grudniowe z 1970 r. i sierpniowe z 1980 r.

Celem tej wystawy jest kształtowanie świadomości historycznej mieszkańców Szczecina, Pomorza Zachodniego, ale też całego kraju” – powiedział PAP dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk. Dodał, że strajki z 1988 r. były jednym z czynników „otwierających drogę do przemian politycznych w Polsce”.

„Bez zbiorowych wystąpień ok. 3 tys. ludzi w Szczecinie być może nie byłoby polskiej wolności” – powiedział Kowalczyk. Podkreślił, że wystawa ma upamiętnić przede wszystkim osoby, które angażowały się w działalność antykomunistyczną.

„Chcemy ukazać siłę szczecińskiego środowiska opozycyjnego, a także przywołać zapomniane dotąd postaci, często odgrywające w strajkach rolę drugoplanową – ale jakże ważną” – zaznaczył dyrektor szczecińskiego archiwum.

Na wystawie „Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku” na 16 planszach w dwóch gablotach zaprezentowane zostaną m.in.: sytuacja polityczna w Polsce w latach 80. XX wieku od powstania Solidarności po wizytę papieża Jana Pawła II w 1987 r., pierwsze strajki w kraju wiosną 1988 r., strajk w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w maju i czerwcu oraz w szczecińskim porcie w sierpniu, a także represje wobec protestujących i wsparcie Kościoła katolickiego.

Część zdjęć i materiałów archiwalnych pochodzi z niepublikowanych dotąd zbiorów osób prywatnych, m.in. Jarosława Kaczorowskiego, Kazimierza Nowotarskiego oraz Pawła i Wojciecha Woźniaków.

Wykorzystano też materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie, Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Organizatorami wystawy są m.in. Archiwum Państwowe w Szczecinie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Fundacja Polskich Wartości i Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście.

Wystawa będzie prezentowana w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Domu Polonii w Warszawie od 4 do 11 czerwca. Wernisaż odbędzie się 6 czerwca o godz. 12. Będzie mu towarzyszyć spotkanie historyczne, w którym wezmą udział uczestnicy wydarzeń z 1988 r.

Od 16 czerwca wystawę będzie można oglądać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

W 1988 r. w Szczecinie i innych miastach Polski doszło do strajków przeciw komunistycznej władzy. 5 maja 1988 r. pracownicy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, solidaryzując się ze strajkującymi robotnikami Nowej Huty, przystąpili do protestu, domagając się podwyżek płac. 22 czerwca strajkujący wystąpili w obronie zwolnionych liderów majowego wystąpienia.

Kolejna fala protestów w Szczecinie rozpoczęła się 17 sierpnia w szczecińskim porcie. Strajkujący domagali się m.in. legalizacji „Solidarności”, podwyższenia płac i przywrócenia do pracy pracowników Zarządu Portu zwolnionych za działalność solidarnościową.

Strajk szczeciński został ostatecznie przerwany 3 września. Uczestniczyło w nim około 3 tys. osób.

źródło: szczecin.ap.gov.pl

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version