PROFILAKTYKA WŚRÓD ŚWINOUJSKICH SENIORÓW.
W trosce o bezpieczeństwo seniorów policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu spotkała się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, by promować bezpieczeństwo wśród tej grupy wiekowej.
Podczas przeprowadzonych warsztatów m.in. zaprezentowano scenki filmowe obejmujące temat bezpieczeństwa osób starszych w zakresie oszustw, przemocy domowej, kradzieży rozbójniczej, zagrożeń w ruchu drogowym, zachowań suicydalnych oraz samotności.
Seniorzy w sposób szczególny wykazują się zaufaniem i „dobrym sercem” wobec innych osób. Niestety, często wykorzystują to przestępcy, którzy próbują ich oszukać lub okraść.
Aby zapobiec takim sytuacjom, niezbędne są wspólne starania Policji oraz osób, które mają w rodzinie seniorów. Uświadamiając ich o zagrożeniach i przypominając o zasadach bezpieczeństwa możemy zapobiec ich krzywdzie.
Dobrą okazja do spotkania przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu z seniorami i promowania bezpieczeństwa były obchody z okazji 15-lecia funkcjonowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Podczas spotkania w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury policjantka przedstawiła słuchaczom UTW mechanizmy i sposoby działania oszustów, tłumaczyła jak postępować w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia oraz gdzie szukać pomocy.
Seniorzy mieli możliwość obejrzenia sześciu filmów profilaktycznych, obejmujących scenki związane z bezpieczeństwem starszych osób w zakresie oszustw metodą „na policjanta”, oszustw metodą „na szklankę wody”, samotności, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zachowań ryzykownych przy bankomacie oraz przemocy domowej, mających odzwierciedlenie sytuacji dziejących się w rzeczywistości.
Przedstawicielka świnoujskiej komendy szczegółowo omówiła również nowy sposób działania oszustów metodą „na policjanta”.
Po prezentacji wywiązała się dyskusja, każdy z uczestników przytaczał przykłady, z jakimi zetknął się w ostatnim czasie. Seniorzy zadawali także wiele pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.
W minionych dniach policjanci spotykali się także z osobami zrzeszonymi w działających na terenie miasta innych klubach i stowarzyszeniach skupiających najstarszych mieszkańców miasta, gdzie m.in dyskutowano o telefonach stacjonarnych, których numery wyszukiwane są przez oszustów w starych książkach telefonicznych.
Uczestnikom spotkań przekazywano ankiety, gdzie wpisywali swoje pomysły i sposoby zachęcenia innych seniorów do zmiany numeru telefonu na inny, co mogłoby w znacznym stopniu ograniczyć kontaktowanie się tą drogą oszustów z seniorami.
Profilaktyka prowadzona przez policjantów wśród świnoujskich seniorów przynosi efekty – w ostatnich latach nie odnotowano w Świnoujściu żadnego oszustwa na ich szkodę.
asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu