Plany wakacyjne Polaków w 2018 roku.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku na urlop Polacy planują przeznaczyć średnio 4,3 tys. zł. Będą wypoczywali blisko dwa tygodnie, a 45% rodaków wybierze wakacje w kraju.
Najpopularniejszym kierunkiem zagranicznych wojaży Polaków jest południe Europy – Hiszpania, Włochy i Grecja. Wśród pomysłów na spędzanie wakacji króluje morze.
Już po raz osiemnasty Grupa Europ Assistance wraz z IPSOS przeprowadziły badanie Holiday Barometr dotyczące planów wakacyjnych Europejczyków (Szwajcaria, Austria, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia i po raz pierwszy Polska), a także wybranych krajów Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji.
Dwutygodniowy urlop za ponad 4 tys. zł
Ponad połowa Polaków nie zostawia planowania wakacji na ostatnią chwilę – z badania wynika, że 60% ankietowanych wie jak i gdzie spędzi tegoroczny urlop. Budżet wakacyjny polskiego turysty wyniesie w tym roku 4,3 tys. zł – 1030 EURO (średni budżet wszystkich krajów europejskich objętych badaniem wynosi 1 957 EURO).
Najwięcej na wakacje przeznaczą Szwajcarzy – 2 710 EURO. Polacy będą odpoczywali średnio przez 1,9 tygodnia, czyli tyle samo co Belgowie, Niemcy, czy Hiszpanie. Średnia europejska wynosi 1,8 tygodnia.
Urlop w Polsce i na południu Europy
Polacy lubią spędzać wakacje w kraju – urlop w Polsce zadeklarowało 45% badanych. Dla porównania, najchętniej wakacje w swoim kraju spędzają Francuzi – 57% i Hiszpanie – 56%. Z kolei po drugiej stronie są Belgowie, ponieważ tylko 16% z nich deklaruje chęć spędzenia urlopu w swoim państwie.
Jeśli chodzi o pomysł na wakacje, największą popularnością wśród Polaków cieszy się perspektywa odpoczywania nad morzem – 58% odpowiedzi. Na dalszych miejscach znalazły się: góry – 34%, podróżowanie (poznawanie/odkrywanie nowych miejsc) – 29%, wakacje w mieście – 20%.
Co ciekawe, nie tylko Polacy lubią odpoczywać nad morzem – króluje ono we wszystkich badanych krajach europejskich.
Zapytani o powody dla których Polacy wybierają konkretne miejsce urlopu okazuje się, że lubimy wracać w miejsca które już znamy – 27% odpowiedzi.
Drugim powodem decydującym o wyborze miejsca jest fakt, że mieszka tam rodzina/przyjaciele – 18%. Równie ważnym czynnikiem jest pogoda, która w przypadku 18% respondentów ma wpływ na ich decyzje dotyczące wyboru kierunku wakacji.
Czy Polacy potrafią się „odciąć” od pracy w trakcie urlopu?
W badaniu zapytano również badanych – czy w trakcie urlopu będą pracowali. Okazuje się, że 61% Polaków w tym czasie całkowicie zamierza „odciąć” się od pracy. Średnia we wszystkich badanych krajach europejskich jest nieco wyższa i wynosi 66%.
Co ciekawe, 20% badanych Europejczyków zadeklarowało, że będzie sprawdzało swoją pocztę służbową i czytało e-maile, a 10% zamierza w czasie urlopu odpisywać na e-maile lub odpierać telefony służbowe.
Zakwaterowanie
Ponad 1/3 Polaków – 32% przed rezerwacją noclegu sprawdza opinie nt. wybranego miejsca w internecie.
Najchętniej Polacy śpią w hotelach – 40%. Mniej, bo 28% decyduje się na wynajem prywatnych mieszkań, a prawie tyle samo, bo 27% wybiera miejsca typu Bed&Breakfast.
Z badania wynika również, że europejscy millenialsi znacznie bardziej niż pozostała część populacji są otwarci na alternatywne formy zakwaterowania np. wynajmem prywatnych mieszkań: 59% millenialsi, 46% pozostała część populacji.
Wakacje marzeń
Polacy dość łatwo mogą spełnić swoje małe i większe marzenia turystyczne, czy udać się na wycieczkę do najbardziej romantycznego kraju, ponieważ większość z tych miejsc znajduje się w Europie.
Na pytanie o miastach które najchętniej chcieliby zobaczyć, na pierwszych dwóch miejscach znalazły się europejskie stolice – Paryż – 27%, Rzym – 22%, na trzecim miejscu uplasował się Nowy Jork – 17%. Włochy w opinii Polaków jawią się także jako najbardziej romantyczny kraj. Z kolei za najbardziej egzotyczny kierunek uznają Tajlandię.
Ubezpieczenie na czas urlopu
W badaniu respondenci zostali również zapytani o decyzje dotyczące ubezpieczenia turystycznego. Okazuje się, że ryzyko, które najczęściej Polacy chcą objąć ubezpieczeniem to problemy zdrowotne podróżującego i jego rodziny – 58%.
Na drugim miejscu znalazła się awaria samochodu – 52%, a jako trzecie ryzyko badania wymienili problemy i awarie związane z mieszkaniem/domem w trakcie urlopu – 51%.
Ponad połowa Polaków – 52% ubezpieczenia turystyczne kupuje bezpośrednio w firmach ubezpieczeniowych – jest to również najczęściej podawana odpowiedź w pozostałych badanych krajach UE.
Link do pełnego raportu:https://www.europ-assistance.com/medias/pdfs/1527050033299.pdf
Badanie online zostało zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance w okresie 27.03-19.04.2018 r. we Francji, Belgii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Chinach i Indiach.
W każdym z krajów badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie. Łącznie wzięło w nim udział 16 000 osób.
Magdalena Frańczak
p.o. PR & Marketing Manager
E-mail: magdalena.franczak@europ-assistance.pl