Site icon Tu Świnoujście

Alimenty – kiedy przestać płacić i podwyższyć lub obniżyć świadczenie?

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Paragraf Last logoAlimenty – kiedy przestać płacić i podwyższyć lub obniżyć świadczenie? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Przychodzi taki moment kiedy rodzice nie mają już obowiązku finansowego wspierania swojego dziecka. Ukończenie 25 lat? Zakończenie nauki? A może zawarcie związku małżeńskiego przez dziecko?

Z takimi propozycjami momentu „odcięcia pępowiny” spotykamy się najczęściej. W dzisiejszym tekście postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości, kiedy jest ten odpowiedni moment, aby przestać wysyłać comiesięczne przelewy.

Z treści przepisów wynika, że rodzice są zobowiązani do uiszczania alimentów na dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że już jako osoba pełnoletnia nie dokłada starań w celu osiągnięcia możliwości samodzielnego utrzymania się.

Przy ustaleniu alimentów istotne znaczenie mają możliwości zarobkowe i majątkowego rodzica jako zobowiązanego i potrzeby syna lub córki jako uprawnionego.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać uchylenia obowiązku alimentacyjnego.

Oznacza to, że jeżeli od czasu wydania wyroku zasądzającego alimenty wystąpiła zmiana sytuacji np. dziecko nie uczy się i nie dokłada starań do usamodzielnienia się i ma przykładowo 20 lat to zobowiązany może wystąpić z powództwem o ich uchylenie.

Przy uchyleniu alimentów wiek dziecka nie ma żadnego znaczenia, podobnie jak czasowe orzeczenie o niepełnosprawności.

Jeśli jednak sytuacja zmieniła się o tyle, że rodzic chciałby płacić mniejsze alimenty to sprawa wygląda podobnie. Sąd będzie badał co się zmieniło od poprzedniego orzeczenia tzn., że wystarczającymi pobudkami nie będą tutaj chęć podreperowania sobie domowego budżetu mniejszą kwotą alimentów lub odegranie się na byłym małżonku, ale konieczne będzie wykazanie istnienia przesłanek uzasadniających takie żądanie.

Jeśli przykładowo zobowiązany stracił pracę, uległ wypadkowi to mogą być powody, dla których sąd przychyliłby się do takiego wniosku.

Patrząc z drugiej strony jeśli z kolei potrzeby uprawnionego wzrosły to może on domagać się podwyższenia zasądzonej kwoty. W tym przypadku również należy wykazać jak zmieniła się sytuacja od ostatniego wyroku i tylko to stanowić będzie przedmiot zainteresowania sądu.

Jeśli w dacie orzekania małoletni był przedszkolakiem, a teraz przekroczył wiek szkolny to zasadne może okazać się podwyższenie świadczenia w związku z chociażby większymi wydatkami typu podręczniki, czy zajęcia pozalekcyjne.

Jeżeli chodzi o wymogi formalne pozwu o uchylenie się od alimentów lub ich podwyższenie albo obniżenie to należy wiedzieć, że:

Właściwość sądu – Sąd rejonowy miejsca zamieszkania pozwanego;
Wydział sądu – Rodzinny i Nieletnich;
Wartość przedmiotu sporu (WPS) – aktualna kwota alimentów x 12
Postępowanie – proces;
Opłata – 5 % WPS;
załączniki – pomocne dokumenty (m.in. odpis wyroku zasądzającego alimenty)

W każdym przypadku należy pamiętać, aby zachować umiar i zdrowy rozsądek. Przede wszystkim istotne jest, że to rodzice, a nie ten jeden rodzic pokrywają koszty utrzymania dziecka.

Alimenty powinny służyć zabezpieczeniu potrzeb dziecka, a nie stanowić instrument służący do wzajemnych złośliwości pomiędzy rodzicami.

Lipcowie logo prawnicyPrawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version