Site icon Tu Świnoujście

Alimenty – świadczenie „na już”

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Paragraf Last logoAlimenty – świadczenie „na już”. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Jeśli rodzice z jakichkolwiek względów nie żyją razem to co do zasady jedno z nich jest zobowiązane uczestniczenia w pokrywaniu kosztów utrzymania dziecka czyli potocznie mówiąc do płacenia alimentów.

Alimenty mogą zostać zasądzone w wyroku rozwodowym albo w zupełnie osobnym orzeczeniu w przypadku dzieci pochodzących ze związków partnerskich.

W obu przypadkach formuła orzekania jest identyczna – sąd określa miesięczną wysokość alimentów, datę płatności oraz początek okresu, za który zasadza świadczenie. Przykładowo brzmi to tak: 500 zł płatne z góry do 10. dnia każdego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami w razie opóźnienia płatności którejkolwiek z rat począwszy od 19 maja 2018 r.

Jeżeli chodzi o odsetki ustawowe to warto zwrócić uwagę, że znajdują one zastosowanie w przypadku gdy dłużnik nie przestrzega ustalonych terminów i nie płaci pieniędzy na czas.

W takiej sytuacji należne odsetki można egzekwować na drodze prawnej.

Jeśli więc zobowiązany nie jest punktualny i notorycznie spóźnia sie z comiesięcznymi przelewami to prawo stoi po stronie uprawnionego, który może z tego tytułu domagać się właśnie określonej powyżej „sankcji”.

Przy alimentach istotny jest przede wszystkim fakt, że co do zasady sąd nadaje temu świadczeniu rygor natychmiastowej wykonalności z urzędu. Oznacza to, że zobowiązany z powyższego tytułu ma faktycznie obowiązek je uiszczać już od dnia wydania wyroku, a nie od kiedy orzeczenie stanie się prawomocne, co w praktyce może potrwać sporo czasu.

Często zdarza się, że jedna ze stron nie jest zadowolona z wydanego przez sąd rozstrzygnięcia i domaga się – w zależności od punktu widzenia – podwyższenia lub obniżenia świadczenia poprzez wniesienie apelacji.

W tym miejscu zwracamy uwagę, że mimo iż postępowanie w przedmiocie alimentów – tak jakby – dalej trwa, gdyż nie zostało prawomocnie zakończone, to dłużnik już powinien regulować ciążący na nim obowiązek, gdyż od daty wskazanej w wyroku są naliczanie wspomniane powyżej odsetki ustawowe i wyrok nadaje się do egzekucji.

Rygor natychmiastowej wykonalności ma to do siebie, że właściwie nie sposób „go zatrzymać”. Alimenty to specyficzny rodzaj świadczenia, które co do zasady ma na celu zabezpieczenie podstawowych potrzeb uprawnionego – stąd ta natychmiastowa wykonalność.

Może zdarzyć się tak, że sąd nada rygor natychmiastowej wykonalności pomimo braku spełnienia przesłanek ustawowych, co dłużnik może podnieść w zażaleniu.

Podkreślamy jednak, że w tym przypadku wniesienie do sądu środka zaskarżenia nie wstrzyma rygoru natychmiastowej wykonalności i nawet jeśli zobowiązany nie zgadza się z rozstrzygnięciem sądu to musi uzbroić się w cierpliwość do czasu rozpatrzenia jego zażalenia lub apelacji, gdyż wyrok sądu drugiej instancji uchylający alimenty lub zmieniający wyrok sądu niższej instancji powoduje, że rygor natychmiastowej wykonalności traci moc.

W przyszłym tygodniu postaramy się przybliżyć Państwu możliwość zakwestionowania istnienia obowiązku alimentacyjnego lub jego wysokości.

Lipcowie logo prawnicyPrawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version