Site icon Tu Świnoujście

Środa z historią Szczecina: Początki rewitalizacji Stoczni Szczecińskiej po 1945 roku

Środa z historią Szczecina

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoŚroda z historią Szczecina: Początki rewitalizacji Stoczni Szczecińskiej po 1945 roku.

W ramach cyklu „Środy z historią Szczecina” zapraszamy na prelekcję dr Agnieszki Zaremby (Książnica Pomorska w Szczecinie), zatytułowaną „Początki rewitalizacji Stoczni Szczecińskiej po 1945 roku”, która zostanie wygłoszona w środę, 16 maja 2018 roku, o godzinie 17.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Księcia Mściwoja II 8. Wstęp wolny.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Polska zyskała możliwość rozwoju w całej branży zaliczanej do gospodarki morskiej. Przyznanie Polsce Szczecina wraz z jego portem i stoczniami w wyniku postanowień konferencji poczdamskiej postawiło przed polską administracją zadanie jak najpełniejszego zespolenia tego rejonu z gospodarką kraju.

Uzyskanie przez port szczeciński nowego zaplecza i infrastruktury o charakterze morskim pozwoliło stworzyć warunki dla rozwoju istniejącej tutaj wcześniej gałęzi gospodarczej, którą był przemysł okrętowy.

Obejmując tereny Szczecina, polskie władze zastały infrastrukturę stworzoną przez poprzednich włodarzy miasta, mocno jednak zniszczoną przez działania wojenne, zwłaszcza naloty alianckie.

Na terenach byłych niemieckich stoczni Stettiner Oderwerke i Vulcan uruchomiono działalność produkcyjną już pod auspicjami nowych władz, zespalając obie stocznie w jeden organizm.

Stworzony od podstaw po roku 1945 przemysł okrętowy Polski traktowano jako przemysł o charakterze narodowym, wiodącym szczególnie w jednej z gałęzi handlu zagranicznego, jaką stanowił eksport jego wyrobów.

Źródło: http://muzeum.szczecin.pl/

Exit mobile version