Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Zdrowe zęby mamy – marchewkę zajadamy

Zdrowe zęby mamy - marchewkę zajadamy

Świnoujście. „Zdrowe zęby mamy – marchewkę zajadamy”.

Przedszkolny Program Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy pod hasłem „Zdrowe zęby mamy – marchewkę zajadamy”

W Polsce najważniejszym problemem związanym ze zdrowiem jamy ustnej u dzieci i młodzieży pozostaje próchnica. Bardzo zły stan uzębienia cechuje w Polsce szczególnie dzieci przedszkolne.

Za stan zdrowia jamy ustnej odpowiadają w głównej mierze wyniesione z dzieciństwa zachowania profilaktyczne oraz gotowość do poddawania się kontroli i działaniom leczniczym ze strony lekarzy stomatologów.

Próchnica dotyczy 35-50% dzieci w wieku 2-3 lat, 56-60% dzieci w wieku 3-4 lat i blisko 100% dzieci w wieku 6-7 lat.

Ponadto blisko 90% dzieci 12-letnich w Polsce ma stwierdzoną próchnicę, co plasuje nas na przedostatnim miejscu wśród krajów europejskich.

Według danych z Programu Ministerstwa Zdrowia pt. „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2013-2015” ponad 50% dzieci w wieku 3 lat w Polsce ma zęby z ubytkami próchnicowymi (próchnicą wczesną). U dzieci w tym wieku średnio objęte są próchnicą 3 zęby.

Większość, ponad 60% matek dzieci w wieku 3 lat nie było nigdy z dzieckiem u stomatologa. U dzieci w wieku 5 lat stwierdza się średnio 5 zębów z ubytkami próchnicowymi, a odsetek dzieci w wieku 5 lat bez próchnicy nie przekracza 20%.

Przedszkolny Program Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy skierowany jest do dzieci z województwa zachodniopomorskiego pod hasłem „Zdrowe zęby mamy-marchewkę zjadamy”.

Celem głównym jest prowadzenie edukacji prozdrowotnej w zakresie higieny i zdrowia jamy ustnej wśród dzieci i ich opiekunów w przedszkolach i żłobkach województwa zachodniopomorskiego.

Edukacja zdrowotna dzieci w zakresie higieny jamy ustnej i zapobiegania próchnicy koncentruje się na nauce szczotkowania zębów, systematyczności w myciu zębów po każdym posiłku i unikania podjadania, zwłaszcza słodkich pokarmów, w tym słodzonych soków i napoi pomiędzy głównymi posiłkami.

W naszym mieście program realizują wszystkie przedszkola oraz żłobki. Program cieszy się dużym powodzeniem i uznaniem wśród nauczycieli.

Na zakończenie programu w roku szkolnym 2017/20018 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świnoujściu koordynująca realizacje w/w programu, zorganizowała wystawę prac plastycznych dzieci w Bibliotece Miejskiej w Świnoujściu przy ul. Piłsudskiego 15.Wystawa będzie udostępniona od 23. do 25.05.2018r, na którą serdecznie zapraszamy.

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia PSSE w Świnoujściu

Iwona Mirosław

Fot: GAWEX

Exit mobile version