Site icon Tu Świnoujście

Historia tej biblioteki zaczęła się od… katastrofy

Historia tej biblioteki zaczęła się od… katastrofy

Gospodarka Morska logoHistoria tej biblioteki zaczęła się od… katastrofy. Uratowane księgi do dziś noszą ślady wody morskiej.

Pierwsze atlasy morskie, podręczniki do nawigacji, a przede wszystkim księgozbiór ocalony z morskiej katastrofy będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek 10 maja 2018 r.

W 1591 r. na Zatoce Gdańskiej rozbił się statek, którym płynął włoski humanista Jan Bernard Bonifacio markiz d’Oria wraz ze swoim bogatym, liczącym około dwóch tysięcy tomów księgozbiorem. Ponad tysiąc ocalonych z katastrofy ksiąg dało początek pierwszej bibliotece miejskiej w Gdańsku.

Cztery historie i morze

Na wystawę „Morskie opowieści” składają się cztery historie: o Bonifaciu, o ludziach morza, o statkach i o znakach nawigacyjnych niezbędnych w morskiej podróży. Każdą z nich zilustrują materiały pochodzące ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, w tym rękopisy, starodruki, wydawnictwa z XIX w., mapy, grafiki i fotografie.

Wśród nich nie zabraknie prawdziwych rarytasów, takich jak np. pierwszy atlas morski „Dess Spiegel der Seefart, von Navigation des Occidentischen Meers oder der Westseen”, wydany w Amsterdamie w 1589 r., oraz „Cosmographia…” Petera Appiana, czyli podręcznik do nawigacji zawierający ruchome papierowe modele przyrządów, wydany w Antwerpii w 1564 r. Zostanie też pokazanych pięć tomów z ocalonego księgozbioru Bonifacia, noszących ślady wody morskiej.

Specjalną atrakcją wystawy są eksponaty wypożyczone z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – koło sterowe, latarnia z wraku latarniowca oraz modele statków i znaków nawigacyjnych.

„Morskie opowieści”

wernisaż: 10 maja 2018 r., czwartek, godz. 13.00
wystawa czynna: 10 maja – 18 czerwca 2018 r.
Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska
ul. Wałowa 15 Gdańsk
wstęp – wolny

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 9.00-19.00, natomiast w środę i piątek w godz. 9.00-15.00.

fot. pl.wikipedia.org/Starscream – Praca własna

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

 

 

Exit mobile version