Historia tej biblioteki zaczęła się od… katastrofy. Uratowane księgi do dziś noszą ślady wody morskiej.
Pierwsze atlasy morskie, podręczniki do nawigacji, a przede wszystkim księgozbiór ocalony z morskiej katastrofy będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek 10 maja 2018 r.
W 1591 r. na Zatoce Gdańskiej rozbił się statek, którym płynął włoski humanista Jan Bernard Bonifacio markiz d’Oria wraz ze swoim bogatym, liczącym około dwóch tysięcy tomów księgozbiorem. Ponad tysiąc ocalonych z katastrofy ksiąg dało początek pierwszej bibliotece miejskiej w Gdańsku.
Cztery historie i morze
Na wystawę „Morskie opowieści” składają się cztery historie: o Bonifaciu, o ludziach morza, o statkach i o znakach nawigacyjnych niezbędnych w morskiej podróży. Każdą z nich zilustrują materiały pochodzące ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, w tym rękopisy, starodruki, wydawnictwa z XIX w., mapy, grafiki i fotografie.
Wśród nich nie zabraknie prawdziwych rarytasów, takich jak np. pierwszy atlas morski „Dess Spiegel der Seefart, von Navigation des Occidentischen Meers oder der Westseen”, wydany w Amsterdamie w 1589 r., oraz „Cosmographia…” Petera Appiana, czyli podręcznik do nawigacji zawierający ruchome papierowe modele przyrządów, wydany w Antwerpii w 1564 r. Zostanie też pokazanych pięć tomów z ocalonego księgozbioru Bonifacia, noszących ślady wody morskiej.
Specjalną atrakcją wystawy są eksponaty wypożyczone z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – koło sterowe, latarnia z wraku latarniowca oraz modele statków i znaków nawigacyjnych.
„Morskie opowieści”
wernisaż: 10 maja 2018 r., czwartek, godz. 13.00
wystawa czynna: 10 maja – 18 czerwca 2018 r.
Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska
ul. Wałowa 15 Gdańsk
wstęp – wolny
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 9.00-19.00, natomiast w środę i piątek w godz. 9.00-15.00.
fot. pl.wikipedia.org/Starscream – Praca własna
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/