Site icon Tu Świnoujście

Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica

Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica

Gospodarka Morska logoPolskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica.

Morze jest mostem, łączącym ludzi, niezależnie od szerokości geograficznej. Wychodząc z tego założenia kapitanowie i armatorzy największych polskich żaglowców wysłali specjalne pozdrowienia do wszystkich jednostek uczestniczących w trwającym właśnie zlocie Velas Latinoamerica.

Choć w tegorocznej edycji Velas Latinoamerica nie ma naszego reprezentanta, Polska zaistniała w świadomości jej uczestników w wyjątkowy sposób.

Do komendantów wszystkich 9 dużych żaglowców obecnych w Montevideo i Buenos Aires trafiły pamiątkowe żagle z podpisami kapitanów i armatorów polskich jednostek.

Te nietypowe prezenty to inicjatywa Krzysztofa Romańskiego – redaktora naczelnego portalu Żaglowce.info – który podczas tworzenia materiałów z Velas Latinoamerica miał okazję odwiedzić wszystkie uczestniczące w imprezie okręty.

Upominki mają rozmiar 40 cm x 21 cm. Kształtem nawiązują do standardowego żagla rejowego. Powstały z dakronu – najpopularniejszego obecnie materiału, z którego szyje się prawdziwe żagle. Wyprodukowała jedna z najlepszych żaglowni na świecie – gdański Sail Service.

Każdy żagiel zawiera nazwę jednostki i napis: „SALUDOS NAVEGANDO DESDE POLONIA” (tłum.: Żeglarskie pozdrowienia z Polski). Dla brazylijskiej fregaty „Cisne Branco” przygotowano wersję portugalską: „SAUDAÇÕES MARÍTIMAS DA POLÓNIA”.

Na żaglach podpisy złożyli reprezentanci:

Żeglarskie pozdrowienia otrzymali komendanci jednostek uczestniczących w Velas Latinoamerica w Montevideo i Buenos Aires: fregaty „Libertad” z Argentyny, barku „Cuauthemoc” z Meksyku, szkunera „Juan Sebastian de Elcano” z Hiszpanii, barkentyny „Esmeralda” z Chile, barku „Simon Bolivar” z Wenezueli, fregaty „Cisne Branco” z Brazylii, szkunera „Capitan Miranda” z Urugwaju, barku „Gloria” z Kolumbii oraz szkunera „Dr. Bernardo Houssay” z Argentyny.

Obdarowani nie kryli radości i… zaskoczenia. – Doskonale pamiętam rywalizację z „Darem Młodzieży” w regatach Tall Ships Races w 2016 roku.

To był wtedy nasz główny konkurent – wspomina Alfonso de Gregorio Melendez, komendant wenezuelskiego „Simona Bolivara”, z dumą wskazując na trofea z tamtych wyścigów stojące na eksponowanym miejscu w salonie kapitańskim. – Dobrze znam też „Fryderyka Chopina”. Proszę przekazać do Polski moje marynarskie pozdrowienia – kwituje.

Świetny pomysł z tym żaglem! Cieszę się tym bardziej, że mam polskie korzenie. Powiesimy go w mesie oficerskiej – deklaruje Carlos Pedro Schavinsky Crinchero, drugi komendant argentyńskiej „Libertad”. Camilo Alberto Giraldo Londoño, komendant kolumbijskiej „Glorii” podkreśla, jak ważne są tego rodzaju symbole. – Jesteśmy zaszczyceni. Takie gesty budują wspólnotę ludzi morza ponad wszelkimi granicami. Dziękujemy!

Południowoamerykańscy komendanci zrewanżowali się podpisami i pozdrowieniami złożonymi na osobnym żaglu z inskrypcją „Velas Latinoamerica 2018”, który wraz z redaktorem Krzysztofem Romańskim wrócił już do kraju. Żagiel będzie prezentowany na pokładach polskich jednostek podczas niektórych imprez żeglarskich w tym roku.

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica
Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica
Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica
Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica

 

Exit mobile version