Site icon Tu Świnoujście

Muzeum Narodowe w Szczecinie. Kalendarium wydarzeń 16 – 22 kwietnia 2018

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoMuzeum Narodowe w Szczecinie. Kalendarium wydarzeń 16 – 22 kwietnia 2018. Cały program do pobrania w PDF

16 kwietnia 2018 poniedziałek
Muzeum nieczynne

17 kwietnia 2018 wtorek
Godziny otwarcia Muzeum: 10.00 –18.00

18 kwietnia 2018 środa
Godziny otwarcia Muzeum: 10.00 –18.00

19 kwietnia 2018 czwartek
Godziny otwarcia Muzeum: 10.00 –18.00

17.00  Muzeum Narodowe w Szczecinie wstęp wolny. Muzealne Spotkania Archeologiczne „Ujście Odry w młodszej epoce kamienia” Krzysztof Kowalski
18.00 Muzeum Narodowe w Szczecinie wstęp wolny Wernisaż ”Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi”

20 kwietnia 2018 piątek
Godziny otwarcia Muzeum: 10.00 –16.00

21 kwietnia 2018 sobota
Godziny otwarcia Muzeum: 10.00 –18.00 BEZPŁATNA SOBOTA

10.00 Muzeum Narodowe w Szczecinie bilety: 10 pln + zapisy (!) Akademia Malucha „Na straganie w dzień targowy różne słyszy się rozmowy.. Smaki i zapachy Afryki”
11.00 Centrum Dialogu Przełomy MNS wstęp wolny. Spotkania rodzinne w Przełomach
12.00 Muzeum Historii Szczecina MNS bilety 10 pln (bez zapisów). Rysujemy w muzeum „Szkice miasta”
12.00 Centrum Dialogu Przełomy MNS wstęp wolny. Dzień Wolnej Sztuki | Dzieła sztuki współczesnej na wystawie stałej CDP
17.00 Muzeum Narodowe w Szczecinie wstęp wolny. Koncert uczestników konkursu improwizacji jazzowej Zachodniopomorskie Forum Artystyczne

22 kwietnia 2018 niedziela
Godziny otwarcia Muzeum: 10.00 –16.00

ZAPOWIEDZI:

26 kwietnia 2018 czwartek
18.00 Muzeum Sztuki Współczesnej MNS wstęp wolny. Wernisaż TWARZE / FACES Katarzyna Kozyra & Katarzyna Szumska

www.muzeum.szczecin.pl

facebook/muzeum.szczecin

instagram/muzeum.szczecin

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzealne Spotkania Archeologiczne „Ujście Odry w młodszej epoce kamienia”

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach cyklu Muzealnych Spotkań Archeologicznym, tym razem Krzysztof Kowalski, kierownik Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie opowie o „Okresie wpływów rzymskich na dolnym Nadodrzu”.

Muzealne Spotkania Archeologiczne to projekt stanowiący kontynuację cyklu wykładów poświęconych szeroko pojętej archeologii.

Od października 2017 roku do maja 2018 roku, w wybrany czwartek miesiąca będzie można wysłuchać wystąpień badaczy z uznanych ośrodków naukowych województwa zachodniopomorskiego. Oferta jest adresowana do osób zainteresowanych archeologią i historią.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00 w Sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny.

Wernisaż ”Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi”

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

termin wystawy: 20.04.2018–27.01.2019

otwarcie wystawy: 19.04.2018 (czwartek), godz. 18.00

godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek, sobota: 10.00–18.00;
piątek, niedziela: 10.00–16.00

kurator: Katarzyna Findlik

organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

W 1492 roku Krzysztof Kolumb dotarł do Wysp Bahama, „odkrywając” Amerykę dla Europejczyków. Według Kolumba, wszyscy napotkani mieszkańcy Nowego Świata byli „Indios”, sądził on bowiem że opłynął ziemię i dotarł do Indii.

Stąd wywodzi się słowo Indianie, które stało się luźnym pojęciem używanym w stosunku do mieszkańców obu Ameryk. Pod tym jednym określeniem ukrywają się tysiące różnorodnych grup zróżnicowanych pod względem językowym, kulturowym, gospodarczym i polityczno-społecznym.

Amazonia to obszar dżungli i sawanny o olbrzymiej powierzchni 6,5 mln km², leży na terenie 9 państw: Brazylii, Peru, Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu oraz Gujany Francuskiej i zajmuje ⅔ obszaru całej Ameryki Południowej.

Zamieszkuje ją ok. 1,4 mln Indian dzielących się na ponad 400 grup etno-lingwistycznych. Są to społeczności egalitarne, zróżnicowane pod względem płci i grup wiekowych. Podstawą ich struktur społecznych są pokrewieństwo, autorytet oraz wierzenia.

Indian Amazonii dzieli się na dwa typy kultur: Indian sawanny oraz Indian lasów tropikalnych. Ci pierwsi zamieszkują wschodnią Brazylię i równiny kolumbijsko-wenezuelskie.

Posługują się językami z rodzin gê oraz guahibo. Żyją z uprawy ziemi, myślistwa i zbieractwa. Nie trudnią się tkactwem ani plecionkarstwem, a ich kultura materialna opiera się na wyrobach ceramicznych.

Dzielą się na męskie i żeńskie grupy wiekowe, w których najstarsi członkowie stają się przywódcami. Dodatkowo występuje wśród nich podział na moiety, czyli połowy wyznaczające krąg rodziny i nie-rodziny.

Mają bogate i zróżnicowane życie obrzędowe, składają się na nie inicjacje chłopców, ceremonie przejścia z jednej grupy wiekowej do drugiej oraz uroczystości pogrzebowe.

Indianie lasów tropikalnych z kolei zamieszkują niziny i wyżyny dorzecza Amazonki, Orinoko oraz rzek regionu gujańskiego. Są mocno zróżnicowani językowo, posługują się m.in. językami z rodzin arawak, tupi, pano, karib, tukano.

Są rolnikami, swoją dietę uzupełniają produktami pochodzącymi z polowań, rybołówstwa i zbieractwa. Ich wytwórczość opiera się na plecionkarstwie, tkactwie, garncarstwie i snycerce.

Dzielą się na klany, do których przynależą osoby pochodzące od wspólnego mitycznego bądź rzeczywistego przodka. Prestiż jednostki zależy od statusu klanu, do jakiego należy.

Organizacje klanowe wyróżnia bogata obrzędowość. Podczas inicjacji dziewcząt odbywają się uroczyste procesje masek przedstawiających przodków.

Współcześnie życie Indian bardzo się zmieniło. Postępująca asymilacja, życie na marginesie narodowej gospodarki i kultury, trudna historia łącząca okres konkwisty, działalność kolonialną i misyjną, gorączkę kauczukową, w końcu rozwój gospodarczy, eksploatacja zasobów naturalnych, zaawansowane osadnictwo oraz turystyka, doprowadziły do zaniku tradycyjnej kultury, a nawet eksterminacji niektórych grup.

Szczególnie ucierpieli Indianie sawanny, wiele grup wymarło, niektóre zmalały do kilkunastu osób, a odrębność etniczna i kultura tradycyjna przetrwały tylko wśród nielicznych.

W drugiej połowie XX wieku zaczęły powstawać pierwsze organizacje indiańskie, których głównym celem jest walka o prawa Indian do ziemi, edukacji dwujęzycznej i międzykulturowej oraz zachowanie tradycji opartych na wierzeniach przodków.

Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada w swej kolekcji półtora tysiąca obiektów pochodzących z Ameryki Południowej.

Pomysł na wystawę prezentującą amazońskie zbiory zrodził się z okazji obchodzonego w zeszłym roku jubileuszu setnej rocznicy urodzin Borysa Malkina (1917–2009), wybitnego polskiego kolekcjonera, etnologa i badacza kultur Ameryki Łacińskiej. Ekspozycja jest okazją do upamiętnienia jego osoby.

Amerykanista ten w latach 1953–1994 uczestniczył w kilkudziesięciu wyprawach dokumentujących życie 42. grup etnicznych. Poświęcił się antropologii „naglącej”, dziedzinie badań zajmującej się natychmiastową rejestracją i analizą zagrożonych zanikiem kultur.

Większość kultur zbadanych i udokumentowanych przez niego przeszła tak silny proces akulturacji, iż zebrane kolekcje i materiały fotograficzne są jedynymi dowodami ich tradycyjnej kultury.

Działalność Borysa Malkina wpłynęła na rozwój amerykańskich zbiorów etnograficznych wielu muzeów obu Ameryk i Europy, w tym także Polski.

Był kolekcjonerem, który gromadził z wielką rzetelnością i kompetencją, nie tylko wytwory kultury materialnej, ale również okazy herpetologiczne oraz entomologiczne dla muzeów i instytucji o kierunku przyrodniczym. Rozmachu, z jakim działał, nie da się porównać do innych pracujących w terenie badaczy-etnologów.

Udało mu się pozyskać wytwory tradycyjne, dziś już unikatowe. Zebrane przez niego kolekcje etnograficzne liczące około 17 500 obiektów mają ogromną wartość naukową.

Największy zbiór eksponatów etnograficznych znajduje się w Museum der Kulturen w Bazylei w Szwajcarii (3520 sztuk), w Glenbow Museum w Calgary w Kanadzie (2953 sztuk) oraz w American Museum of Natural History w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych (925 sztuk).

Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada w swej kolekcji około 150 eksponatów zgromadzonych przez Borysa Malkina w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Przywiezione przez badacza okazy reprezentują ponad 30 różnych grup indiańskich, m.in. Noanamá, Sibundoy, Kofán i Yuco-Motilones z Kolumbii oraz Tukúna z Brazylii.

Prezentowane na wystawie eksponaty i fotografie, wykonane przez Borysa Malkina, reprezentują ponad 20 różnych grup indiańskich, m.in. Ye’kuana, E’ñepá, Piaroa i Hoti z Wenezueli, Shipibo i Campa z Peru, Kofán z Kolumbia i Ekawdoru, Carajá i Tapirape z Brazylii oraz Tukúna z Brazylii, Peru i Kolumbii.

Wystawa ma na celu ukazanie rzemiosła Indian Amazonii z perspektywy otaczającej ich natury, wpływającej na charakterystyczny kształt ich kultury.

Wytwory miejscowego rękodzieła są przedmiotami typowo użytkowymi, często bywają też produktami jednorazowymi.

Inspirowani naturą Indianie pozyskują i korzystają z materiałów dostępnych w ich środowisku: piór, nasion, kości zwierzęcych, tapy (tworzywa pozyskiwanego z wewnętrznej kory drzew i krzewów, zmiękczanego w procesie moczenia i tłuczenia), drewna, trzciny, liści palmowych, bawełny, gliny, żywicy i wielu innych.

Tworzą z nich broń, biżuterię, stroje, maski obrzędowe, ceramiczne naczynia, różnej wielkości kosze, tace, prasy, wszystkie przedmioty potrzebne im do funkcjonowania.

Prezentowane obiekty poza cechami użytkowymi spełniają również walory estetyczne. Wielobarwne naszyjniki noszone przez wszystkich: dzieci, kobiety i mężczyzn czy bogato zdobione ozdoby z piór, służące do dekoracji uszu, głowy, przegrody nosowej, świadczą o potrzebie otaczania się pięknymi przedmiotami i umiejętności tworzenia atrakcyjnych artefaktów.

Ukazane eksponaty poprzez ornamentykę i kompozycję opowiadają również historie związane z indiańską kosmologią i mitologią. Wszystkie prezentowane na wystawie obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Akademia Malucha „Na straganie w dzień targowy różne słyszy się rozmowy… Smaki i zapachy Afryki”

Akademia Malucha to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5–6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania.

W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni.

Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, świąt Bożego Narodzenia, katarzynek i andrzejek oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach.

Każdy słuchacz Akademii Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii.

Kolejne zajęcia XIV edycji Akademii Malucha zatytułowane „Na straganie w dzień targowy różne słyszy się rozmowy… Smaki i zapachy Afryki” odbędą się 2 w sobotę, 21 kwietnia 2018 roku w przestrzeni wystawy stałej „W afrykańskiej wiosce” Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Walach Chrobrego.

Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270, d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl

Wstęp: 10 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych

Spotkania rodzinne w Przełomach

Zapraszamy rodziców z dziećmi od 6. roku życia, młodzież z rodzeństwem, dziadków z wnukami na Spotkania rodzinne w Przełomach. Tradycyjnemu zwiedzaniu muzeum towarzyszyć będzie motyw przewodni spotkań – dzieciństwo, rodzina, pamięć wspólna.

W dniu odwiedzin dla rodzin specjalna oferta kawiarni „Przełomy”: do kawy lub herbaty zakupionej przez dorosłych deser lub napój dla dzieci gratis.

Zainteresowani mogą zgłosić swoje uczestnictwo w kasie MNS–CDP telefonicznie (+48) 571 309 239 lub po prostu przyjść na spotkanie.

Spotkania Rodzinne w Przełomach odbywają się zawsze w trzecią sobotę miesiąca.

Wchodząc do Centrum Dialogu Przełomy zanurzamy się w przeszłość – zagłębiamy się w „studnię historii”, w czeluść, by ujrzeć wydarzenia piękne i straszne, by poznać losy ludzi będących bohaterami i prześladowcami, albo zwykłymi zjadaczami chleba.

Ciemność i cisza ogarniające tuż przy wejściu, mają sprzyjać poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o tożsamość, patriotyzm, o dobro i zło.

Wchodzimy w przestrzeń opowiadającą o latach 1939-1989. Początek to czas II wojny światowej, a zarazem moment, w którym Polska straciła niepodległość. Polska droga do wolności, cena, którą trzeba było za wolność zapłacić, stanowić będzie trzon narracji wystawy.

Najważniejsze eksponaty, zdjęcia, dokumenty, materiały filmowe zobaczymy zaraz po wejściu, w przestrzeni głównej ekspozycji. Zwiedzający mogą poszerzyć wiedzę przeglądając materiały znajdujące się w infokioskach. Pasjonaci historii w każdej przestrzeni znajdą mapki i informacje o miejscach związanych tematycznie z opowieściami na wystawie.

Historia trwa, jej ślady są wszędzie, tuż obok i setki kilometrów stąd. CDP to punkt wyjścia, kierunkowskaz do najciekawszych miejsc pamięci w mieście, regionie, a nawet za granicą, związanych z wątkami prezentowanymi na wystawie.

Rysujemy w Muzeum „Szkice miasta”

Zapraszamy w sobotę, 21 kwietnia 2018 roku do Muzeum Historii Szczecina MNS na kolejne zajęcia z cyklu Rysujemy w Muzeum zatytułowane „Szkice Miasta”.

Rysujemy w muzeum to zajęcia cykliczne, adresowane do osób w różnym wieku, prowadzone w Muzeum Narodowym

w Szczecinie. Ich głównym celem jest umożliwienie dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym bezpośredniego kontaktu ze sztuką, a także świadomego udziału w procesie twórczym. Warsztaty są również szansą na poznanie sylwetek najwybitniejszych artystów, których dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Uczestnicy zajęć – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości wiekowych – będą przygotowywani do stania się odbiorcą i twórcą dziedzictwa kulturowego. Zostaną wyposażeni w wiedzę, umiejętności manualne i warsztatowe w zakresie technik malarskich oraz rysunkowych.

Poznają takie pojęcia, jak: płaszczyzna, obraz na płaszczyźnie, martwa natura, kompozycja, perspektywa, kolor, tworzenie kolorów, światło, światłocień, walor, faktura. Nauczą się także podstaw analizowania dzieła sztuki ze względu na jego cechy formalne.

Ponadto formuła zajęć umożliwi uczestnictwo w konkursach literackich i plastycznych organizowanych przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Najbliższe zajęcia odbędą się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8

Prowadząca: Maryla Raban

Wstęp: 10 zł

Nie obowiązują wcześniejsze zapisy

Dzień Wolnej Sztuki. Dzieła sztuki współczesnej na wystawie stałej CDP

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują.

Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

Muzeum Narodowe w Szczecinie już po raz szósty włącza się w ogólnopolską akcję „Dzień Wolnej Sztuki”. Przez godzinę będziemy chcieli przekonać uczestników, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia.

Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą można samodzielnie odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Zapraszamy w sobotę, 21 kwietnia 2018 roku o godzinie 12.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy placu Solidarności 1.

Chcemy przypomnieć Państwu, że MNS–CDP to nie tylko narracyjne muzeum historyczne, ale także wyjątkowa wystawa, w której można zobaczyć obiekty sztuki współczesnej wykonane na specjalne zamówienie Muzeum.

O tych obiektach, ale także kontekstach zawartych w narracji wystawy stałej, opowie edukatorka MNS–CDP Ewa Sobota. Udział w akcji jest nieodpłatny.

PRZYJDŹ DO MUZEUM

Zasady akcji są niezwykle proste:

W sobotę 21 kwietnia o godzinie 12:00 przyjdź do jednego z muzeów biorących udział w Dniu Wolnej Sztuki. Po wyjściu z niego już nigdy nie będziesz myśleć o muzeach tak, jak do tej pory.

ZASTANÓW SIĘ
W ciągu godziny przyjrzyj się pięciu wybranym przez muzeum obiektom i oglądaj je POWOLI. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

POROZMAWIAJ
Dyskutuj z innymi uczestnikami. Po godzinie zostaniecie zaproszeni na niezobowiązujące spotkanie, w czasie którego będziecie mogli napić się kawy i opowiedzieć o swoich wrażeniach.

Lista obiektów:
1. Kobas Laksa, „Das Ende des Traums / Koniec marzeń, Stettin’45”, cyfrowy montaż fotograficzny
2. Robert Kuśmirowski, „Pokój straceń”, instalacja
3. Tomasz Mróz, „Chcesz cukierka – idź do Gierka”, rzeźba silikonowa, fiat 126p
4. Grzegorz Hańderek, Michał Libera, „Blok / Grand Ensamble”, grtafika, papier / instalacja dźwiękowa
5. Hubert Czerepok, „Przyszłość nie jest już tym, czym kiedyś była”, neon

AKTUALNE WYSTAWY STAŁE oraz CZASOWE MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE

Wystawy czasowe:

– Miasto Nauki (do 29 kwietnia 2018)

Wystawy stałe:

– Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów                                                                                                      – W afrykańskiej wiosce
– Sztuka Afryki – między maską a fetyszem
– Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki                                                                                                                                 – Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji
– Modele żaglowców i okrętów
– Modele statków ze Stoczni Szczecińskiej

Ekspozycje tymczasowe:

– Magazyn Sztuki Dawnej – sztuka na Pomorzu od XII do XVII wieku
– Magazyn archeologiczny Muzeum Morskiego

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH

Wystawy stałe:

– Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci                                                                                              – Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku                                                                – Stare srebra
– Lapidarium
– Gabinet nowych nabytków

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Wystawy czasowe:

– TWARZE / FACES Katarzyna Kozyra & Katarzyna Szumska (od 26.04. do 01.07.2018)

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM HISTORII SZCZECINA

Wystawy stałe:

– Najstarsze karty z dziejów Szczecina                                                                                                                                              – Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich                                                                                                 – Eugen Dekkert – muzealne atelier
– Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku

Wystawy czasowe:

– Najnowsza historia Sz… / Stocznia (do 26.08.2018)

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY

Wystawy stałe:

– Wystawa stała Centrum Dialogu Przełomy

Wystawy czasowe:

– Wystawa plenerowa na placu Solidarności „Wypędzeni 1939”

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — WYSTAWA ZACHODNIOPOMORSKICH KOLEI DOJAZDOWYCH

– Wystawa plenerowa Zachodniopomorskiej Kolei Dojazdowej

Do pobrania w PDF: Kalendarium_wydarzeń_16_22_04_2018

Daniel Źródlewski Rzecznik Prasowy

 

Exit mobile version