Site icon Tu Świnoujście

Uprawnienia rodzicielskie – terminy

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Paragraf Last logoUprawnienia rodzicielskie – terminy. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

W nawiązaniu do dwóch poprzednich artykułów dziś postaramy się Państwu wskazać najważniejsze terminy dotyczące uprawnień rodzicielskich, czyli kiedy składać wnioski urlopowe.

Jeżeli chodzi o urlop macierzyński to przepisy prawa nie przywidują konieczności składania wniosku o ten urlop. Pracodawca powinien udzielić go pracownicy niezwłocznie po uzyskaniu informacji o urodzeniu przez nią dziecka.

Jeśli jednak przyszła matka zdecyduje się na wykorzystanie części urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem (maks. 6 tygodni) to powinna już taki wniosek złożyć.

Najważniejsze jest, aby w piśmie wskazać datę, od której chce ona skorzystać z przysługującego jej dobrodziejstwa. Jako załącznik należy dołączyć zaświadczenie lekarskie wskazujące przewidywaną datę porodu.

Minimalny czas trwania urlopu macierzyńskiego to 14 tygodni, co oznacza, że po tym okresie kobieta może wrócić do pracy. Jeśli matka decyduje się na takie rozwiązanie to powinna złożyć do pracodawcy wniosek nie później niż na 7 dni przed planowaną datą powrotu do pracy, a pracodawca ma obowiązek go uwzględnić.

Ważne jest, że do pisma należy dołączyć dowód wskazujący na to, że pozostałą część urlopu wykorzysta ojciec dziecka (wniosek lub oświadczenie ubezpieczonego).

W tej sytuacji to pracownik – ojciec składa wniosek o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego do swojego pracodawcy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia korzystania z urlopu.

Na szczęście ustawodawca pamiętał również o tatusiach i specjalnie dla nich stworzono instytucję urlopu ojcowskiego. Ze względu na to, że jest to urlop dobrowolny, pracownik powinien złożyć wniosek o jego udzielenie nie później niż na 7 dni przed planowanym jego rozpoczęciem.

Jeśli ojciec nie dotrzyma tego terminu i złoży wniosek przykładowo na 4 dni przed rozpoczęciem urlopu to pracodawca ma prawo nie uwzględnić żądania swojego pracownika.

Idąc dalej dochodzimy do urlopu rodzicielskiego. Skorzystanie z tego przywileju wymaga złożenia do pracodawcy wniosku w terminie do 21 dni po porodzie jeżeli urlop rodzicielski ma nastąpić bezpośrednio po macierzyńskim.

Jeśli urlop ma być wykorzystany w innym terminie, wniosek powinien być złożony nie później niż na 21 dni przed planowaną datą jego rozpoczęciem. Oba takie wnioski są dla pracodawcy wiążące.

Jeżeli rodzice decydują się na pozostanie z dzieckiem w domu dłużej niż przewidują to płatne urlop pozostaje im jeszcze do wykorzystania urlop wychowawczy.

Wniosek o jego udzielenie powinien być złożony nie później niż 21 dni przed jego rozpoczęciem. Jeśli pracownik nie dotrzyma powyższego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu nie później niż z upływem 21 dnia od dnia złożenia wniosku.

W tym miejscu warto jeszcze raz przypomnieć, że urlop wychowawczy wynosi 36 miesięcy i przysługuje obojgu rodzicom. Istotne jest, że jeden rodzic może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy, a 1 miesiąc przypadnie drugiemu z nich.

Przypominamy więc wszystkim rodzicom żeby wykorzystywali swoje uprawnienia w maksymalnym zakresie, gdyż w przeciwnym razie ten 1 miesiąc po prostu przepadnie.

Tym tekstem kończymy cykl artykułów poświęconych tematyce rodzicielskiej. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki choć trochę okazały się pomocne, a przede wszystkim, że zwróciły uwagę zabieganych rodziców na przysługujące im uprawnienia.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Lipcowie logo prawnicyPrawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

 

Exit mobile version