Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Gaz-System spotyka się z firmami zainteresowanymi rozbudową terminala LNG

Gaz-System spotyka się z firmami

Gospodarka Morska logoŚwinoujście. Gaz-System spotyka się z firmami zainteresowanymi rozbudową terminala LNG.

W Świnoujściu odbywają się spotkania z przedstawicielami firm zainteresowanych uczestnictwem w rozbudowie terminala LNG – poinformował w środę operator polskiego przesyłu gazu Gaz-System.

Realizacja projektu budowy drugiego nabrzeża zakłada wykorzystanie środków unijnych przyznanych na realizację projektu rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu w ramach działania 7.1. Funduszu POIiŚ. Zakończenie rozbudowy terminala o drugie nabrzeże planowane jest w 2021 roku.

Spotkania w formie tzw. dialogu technicznego pozwolą spółce córce Gaz-Systemu, Polskiemu LNG zapoznać się z najkorzystniejszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku.

Grupę Gaz-System podczas spotkań reprezentuje m.in. prezes spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski.

W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele firm realizujących prace w formule EPC (ang. engineering, procurement, construction), czyli w tzw. systemie „zaprojektuj i wybuduj”. „Opiera się on na kompleksowym wykonaniu zlecenia, poczynając od planu inwestycji, poprzez projektowanie, aż do jej budowy” – wyjaśnił Gaz-System.

W kwietniu 2017 r. Gaz-System zdecydował o rozbudowie Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Po zakończeniu prac moce regazyfikacyjne gazoportu wzrosną z obecnych 5 mld m sześc. do 7,5 mld m sześć gazu ziemnego rocznie.

Jak mówił w marcu br. Paweł Jakubowski, właśnie w 2018 r. spółka chce przeprowadzić najważniejsze przetargi związane z rozbudową.

Sam program rozbudowy składa się z czterech projektów – zwiększenia zdolności regazyfikacyjnej terminalu dzięki nowym regazyfikatorom, budowy drugiego nabrzeża, budowy trzeciego zbiornika LNG, oraz budowy instalacji przeładunkowej LNG na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

fot. polskielng.pl

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version