Tu Świnoujście

Arcyciekawe wykłady w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Muzeum Narodowe

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoArcyciekawe wykłady w Muzeum Narodowym w Szczecinie (w tym o słynnej Tece A.L.Mosta).

4 kwietnia 2018 środa 17.00 Muzeum Narodowe w Szczecinie wstęp wolny „Domek Goethego w Weimarze i jego recepcja w XX wieku”.

Wykład dra Szymona Piotra Kubiaka

Zapraszamy we wtorek 4 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego, na wykład dra Szymona Piotra Kubiaka „Domek Goethego w Weimarze i jego recepcja w XX wieku”.

Spotkanie odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Biedermeier” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie do 15 kwietnia 2018.

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie wystawa „Biedermeier” to próba charakterystyki mieszczańskiej obyczajowości i kultury życia codziennego epoki ponapoleońskiej.

Prowokuje do namysłu nad narodową oraz społeczną tożsamością biedermeieru – czy jest to nowoczesny nurt naznaczony wpływami Berlina, Monachium i Wiednia, odzwierciedlający wzrastającą rolę klasy średniej, miejskiej inteligencji, a na ziemiach polskich również ziemiaństwa, czy też naiwny, sielankowy rodzaj mieszczańskiej idylli.

Ekspozycja stanowi więc zaproszenie zarówno do rewizji popularnych wyobrażeń o mieszczańskości, jak i refleksji nad trwałością środkowoeuropejskich i polskich tradycji oraz dziedzictwa mieszczańskiej kultury artystycznej egzemplifikowanej przez zabytki rzemiosła artystycznego sprzed blisko dwóch stuleci.

Wystawa czasowa: Biedermeier. Fot. Robert Stachnik

5 kwietnia 2018 | czwartek 17.00 Muzeum Narodowe w Szczecinie wstęp wolny „Warsztat artysty Augusta Ludwika Mosta w świetle nowo zakupionej teki prac malarza”

Wykład dr Ewy Gwiazdowskiej

Zapraszamy we wtorek, 5 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego, na wykład dr Ewy Gwiazdowskiej „Warsztat artysty Augusta Ludwika Mosta w świetle nowo zakupionej teki prac malarza”.

Spotkanie odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Biedermeier” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie do 15 kwietnia 2018.

Teka ze spuścizną artystyczną Augusta Ludwiga Mosta zawiera ponad 70 prac. W większości są to studia malarskie do obrazów wykonane techniką olejną lub akwarelową. Są także rysunki piórem, ołówkiem oraz litografie.

Teka zawiera również kilka archiwalnych fotografii dokumentujących malowane przez Mosta portrety szczecińskich nauczycieli Gimnazjum Mariackiego. Informacje o dziełach znajdujących się w tece zamieszczone są w katalogu dzieł Mosta opracowanym przez jego wnuka Petera Paula Mosta w 1937 roku.

Zakupiony zespół posiada wielkie znaczenie dla Szczecina i Pomorza, blisko połowa prac przedstawia ten region. To pierwsze tak obszerne źródło artystyczne dokumentujące pomorską kulturę XIX wieku.

Muzeum Narodowe

Komunikat prasowy PL

Fotografie:
– wystawa Biedermeier
– prezentacja oraz obiekty z Teki Mosta

Autor zdjęć: Robert Stachnik ​[proszę o podpis pod publikowaną fotografią]

Daniel Źródlewski Rzecznik Prasowy

Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe

 

Exit mobile version