Świnoujście. Pociski rakietowe M-13 t. Katiusza podjęte przez nurków z 12. Dywizjonu Trałowców.
Od 26 marca, nurkowie Grupy Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia biorą udział w operacji podjęcia znaczącej ilości przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych znalezionych w rzece Bóbr.
W okolicy miejscowości Kraszowice, gmina Bolesławiec, woj. Dolnośląskie w korycie rzeki Bóbr wędkarze natknęli się na przedmioty niebezpieczne przypominające pociski rakietowe.
Po rozpoznaniu przez patrol rozminowania z 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu, w związku z faktem, iż przedmioty znajdowały się w toni wodnej sprawa została przekazana do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Do zgłoszenia wysłani zostali nurkowie GNM z 12. Dywizjonu Trałowców.
Po przeprowadzeniu rekonesansu zlokalizowano, oznaczono i przygotowano do operacji wydobycia kilkanaście pocisków rakietowych kalibru 132 mm typu M-13 popularnie zwanych „Katiusza”, oraz silniki do rakiet produkcji radzieckiej pochodzące z okresu II wojny światowej. Przedmioty znajdowały się na głębokości od 1 do 3 metrów.
Dzisiaj, w środę, 28 marca przedmioty wydobyto. Łącznie było to 17 szt. pocisków rakietowych oraz 7 szt. silników do rakiet. Przedmioty przekazano patrolowi rozminowania z Bolesławca.
Wkrótce zostaną zdetonowane na jednym z poligonów lądowych. Nurkowie dodatkowo przeszukali koryto rzeki w górę i w dół od miejsca znaleziska. Grupą Nurków Minerów podczas akcji dowodził starszy bosman Michał Jodłoski z 12.DTR.
Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności grup nurków minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych.
W skład 8.FOW wchodzą dwie Grupy Nurków Minerów z 12. Dywizjonu trałowców ze Świnoujścia oraz 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni przeznaczone do realizacji tego typu zadań.
Źródło: http://8fow.wp.mil.pl/pl/index.html