Site icon Tu Świnoujście

Wojewódzki przegląd form artystycznych poświęconych bezpieczeństwu – finał

Wojewódzki przegląd form artystycznych

Policja_ZachodniopomorskaaWojewódzki przegląd form artystycznych poświęconych bezpieczeństwu – finał (fotogaleria).

20 i 21 marca 2018 roku, z okazji pierwszych dni wiosny i dnia wagarowicza na sali teatralnej Teatru „Kana” w Szczecinie, odbył się finał wojewódzki, podsumowujący całoroczną pracę młodzieży.

Zaprezentowały się zespoły teatralne reprezentujące placówki oświatowe z województwa zachodniopomorskiego. Przedstawiono różne formy artystyczne, od tańca poprzez pantomimę, śpiew, performance, aż do spektaklu teatralnego.

Od trzech lat Policja zachodniopomorska współpracując z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Szczecinie realizuje wspólny program profilaktyczny pod nazwą „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”.

Jego ideą jest wskazanie uczniom drogi rozwoju bez nałogów i ryzyka utraty zdrowia lub życia. Celem programu jest nie tylko zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, lecz także przeciwdziałanie innym zachowaniom problemowym, które mogą występować u młodych osób.

Przez ostatnie trzy lata, Policja i przedstawiciele powiatowych stacji sanitarno – epidemiologicznych przeprowadzili szereg zajęć edukacyjnych, w trakcie których rozmawiano z młodzieżą szkolną na temat zagrożenia jakim są dopalacze, alkohol i narkotyki.

Lekcje te były wzbogacone materiałami multimedialnymi i zakończyły się pozytywną oceną poruszanych treści przez ich uczestników.

Zajęcia edukacyjne zainspirowały organizatorów do tego aby zapytać młodzież jak postrzega te zagrożenia i jakie według nich mogą być ich źródła. Pytanie to zostało postawione w formie ogłoszonego konkursu.

Przegląd artystycznych form teatralnych został ogłoszony w placówkach oświatowych województwa zachodniopomorskiego.

Jego celem była promocja zdrowego stylu życia, bez substancji odurzających, podnoszenie świadomości prawnej młodzieży, znajomość konsekwencji stosowania substancji szkodliwych ale przede wszystkim aktywizacja samych środowisk szkolnych w działania z zakresu profilaktyki używania substancji psychoaktywnych.

Zadaniem uczestników przeglądu, było przygotowanie dwudziestominutowego występu w dowolnej formie artystycznej, która w sugestywny sposób prezentowała określone cele projektu.

Konkurs został podzielony na trzy etapy: szkolny, powiatowy i wojewódzki. W konsekwencji etapu powiatowego zostało wyłonionych szesnaście zespołów ocenianych na etapie wojewódzkim. Każdy reprezentował inny powiat. W sumie w przeglądzie wzięło udział 146 uczniów.

Młodzież, wraz ze swoimi opiekunami bardzo starannie zaprezentowała przygotowane treści. Sytuacje poruszane w ich spektaklach dotyczyły problemów wieku dorastania, braku komunikacji z rodzicami, poszukania autorytetów
i radzenia sobie z silnym wpływem grupy rówieśników.

Czasami motywem przewodnim, niezbędnym do poruszenia treści dotyczących uzależnień były również konflikty w szkole,  w domu i brak możliwości poradzenia sobie z problemami wieku dorastania.

Występom towarzyszyła oryginalna muzyka, pokazy multimedialne, dopracowane stroje, choreografia, a także scenografia przygotowana przez uczniów i nauczycieli. Wszystko po to aby w jak najciekawszy sposób pokazać swój własny punkt widzenia na problem dopalaczy i narkotyków wśród swoich rówieśników.

Każdy spektakl został oceniony przez jury w składzie którego byli przedstawiciele organizatorów, a także przedstawiciel Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Teatru Kana w Szczecinie i Teatru ‘Krzyk” z Maszewa.

Ocena nie była łatwa. Wszystkie występy miały w sobie cenne treści zarówno pod kątem artystycznym jak i merytorycznym. Jednak jak to bywa w tego typu przedsięwzięciach należało wybrać zwycięzcę.

Laureatami wojewódzkiego przeglądu form artystycznych poświęconych przeciwdziałaniu uzależnieniom zostały następujące placówki oświatowe:

Laureaci:

III Miejsce -„Niemy Krzyk”Szkoła Podstawowa nr 2 w  Wałczu
II Miejsce -„Kurtyna w górę – cała prawda o dopalaczach” Szkoła Podstawowa  w Świeminie
I Miejsce – „Warto żyć i sobą być” Szkoła Podstawowa nr 1 z Goleniowa

Wyróżnienia otrzymali uczniowie ze szkół:

SP nr 1  w Chojnie  – „Marzenia się spełniają”
SP nr 1 w Barlinku –  „Carpe Diem”
SP w Karlinie – „XXXI wiek bez nałogów i uzależnień”

nadkom. Marzana Maćkowiak- Pluta/AG

Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Wojewódzki przegląd form artystycznych
Exit mobile version