Site icon Tu Świnoujście

Rodzinne warsztaty zdobienia jaj metodą batikową

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoRodzinne warsztaty zdobienia jaj metodą batikową w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Zapraszamy dzieci i rodziców na wielkanocne, rodzinne warsztaty zdobienia jaj metodą batikową.

Od kilku lat w okresie gorączkowych, przedświątecznych przygotowań do Wielkanocy proponujemy małym i dużym mieszkańcom Szczecina chwilę odprężenia przy tworzeniu niezwykłych pisanek.

W niedzielę specjalnie dla Państwa przygotujemy odpowiednie stanowiska pracy, a także wszelkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania świątecznych jaj.

Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł wykonać dwie pisanki, dlatego prosimy o przyniesienie pojemników, które ułatwią Państwu zabranie wykonanych pisanek do domu.

Najczęściej do określania zdobionych jaj wielkanocnych służy nazwa – pisanka. Powstaje ona dzięki wykorzystaniu jednej z najstarszych i najpopularniejszych w Polsce technik zdobienia – techniki batikowej zwanej też pisaną.

Wzór nanoszony (pisany) jest na jajo gorącym woskiem przy użyciu narzędzia zwanego pisakiem (maleńki lejek wykonany z blaszki  i osadzony na patyku), szpilki, patyczka, słomki lub gwoździa.

Barwnik (dawniej naturalny na przykład: wywar z łupin cebuli, liści, traw, kory drzew, owoców itp., dziś syntetyczny barwnik spożywczy) osadza się na skorupce w miejscach, które nie zostały zawoskowane.

Po usunięciu wosku płaszczyzny pod nim zachowują pierwotny kolor. Czynność tę można powtarzać wielokrotnie, wzbogacając wzór o nowe ornamenty, każdorazowo zanurzając jajko w kolejnych farbach, zaczynając oczywiście od najjaśniejszej.

Najstarsze wzory wykonywane woskiem to znaki solarne (rozety, rozety wirujące, wizerunki słońca z promieniami), symbole światła i błyskawic. Z czasem pojawiły się motywy geometryczne (kreski, szlaczki, kropki i ich kombinacje), a także roślinne (gałązki, listki, kwiatki) i wreszcie zoomorficzne (baranki, ptaszki).

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracy wprowadzamy zapisy oraz podział uczestników na dwie grupy warsztatowe:

I grupa: 25 marca 2018 (niedziela), godz. 11.00 – 12.00

II grupa: 25 marca 2018 (niedziela), godz. 12.15 – 13.15

Wstęp: 10 zł od osoby

Ilość miejsc ograniczona.

Obowiązują wcześniejsze zapisy:

Dorota Baumgarten-Szczyrska tel. 797 705 270,

Ewa Kimak tel. 797 705 278

edukacja@muzeum.szczecin.pl

Exit mobile version