Tablica upamiętniająca podróż Kościuszki do Ameryki dopłynęła na Martynikę.
Do wybrzeży Martyniki dopłynęła tablica upamiętniająca podróż Tadeusza Kościuszki do Ameryki. Na francuską wyspę przywiózł ją ze Szczecina żaglowiec Fryderyk Chopin. W lecie 1776 roku Tadeusz Kościuszko ocalał z katastrofy morskiej u brzegu Martyniki, co upamiętnia tablica.
Polski żaglowiec z 50-osobową załogą, dowodzoną przez kapitana Bartłomieja Skwarę, wypłynął pierwszego października z portu w Szczecinie. Na Martynikę – departament zamorski Francji, polska załoga „Fryderyka Chopina” dotarła 19 lutego.
„Po dotarciu na wyspę, całą sprawą okolicznościowej tablicy zainteresował się polski misjonarz, mieszkający na Martynice i pełniący posługę duszpasterską w parafii Nativite de la Sainte Vierge (Narodzin Najświętszej Dziewicy) w Ducos – ks. Jan Mielewski. Zadeklarował on, że oficjalnie odbierze tablicę, biorąc ją w depozyt. Jeżeli nie znajdzie się dla niej żadne inne godniejsze miejsce, to ksiądz umieści ją w murze miejscowej misji katolickiej” – poinformował PAP wiceprezes Fundacji im. Tadeusza Kościuszki – inicjatora przedsięwzięcia, Robert Springwald.
Replika tablicy została odsłonięta na Kopcu Kościuszki w Krakowie w marcu 2017 roku – w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, ustanowionego przez Sejm z okazji 200-lecia jego śmierci.
Fundatorem tablicy jest prezes Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie – kpt. Tomasz Otrębski.
Tablica upamiętnia dramatyczną podróż Tadeusza Kościuszki do Ameryki w czerwcu 1776 roku. Statek, którym Kościuszko wypłynął z Francji, rozbił się w okolicach Małych Antyli. Naczelnik ocalał i zdołał dopłynąć do wybrzeży Martyniki, gdzie spędził miesiąc, zanim ponownie wyruszył do Ameryki.
Umieszczony na niej napis w dwóch językach – polskim i francuskim, brzmi: „Bohater Polski i USA, honorowy obywatel Francji, szczęśliwie ocalony z katastrofy morskiej, przebywał w lipcu 1776 roku na gościnnej Martynice i stąd odpłynął do Ameryki, by walczyć o niepodległość Stanów Zjednoczonych”.
fot. pl.wikipedia.org/Zbigniew Bosek – donated by author
Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/