Tu Świnoujście

Międzynarodowy dzień numeru 112

Porady przedświąteczne. Boże Narodzenie to czas odpoczynku

Komenda Miejska Policji w ŚwinoujściuMiędzynarodowy dzień numeru 112

11 lutego obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Numeru 112. To jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy, zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

Należy pamiętać, że numer służy wyłącznie do powiadamiania służb o realnych sytuacjach zagrożenia, a nie o fałszywych i wymyślonych zdarzeniach.

Ogólnoeuropejski numer alarmowy „112” został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku, a obowiązek ten usankcjonowano postanowieniami Dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 r., w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej).

Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne.

Zgłoszenia kierowane na numer „112” są przyjmowane przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego. Ze względu na przyzwyczajenie, komfort obywateli i specyfikę niektórych wezwań alarmowych zachowane w Polsce zostały numery alarmowe:

997 – Policja,

998 – Straż Pożarna,

999 – Pogotowie Ratunkowe.

KIEDY DZWONIĆ NA „112”?

Numer „112” służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.:

Osoba dzwoniąca na numer alarmowy „112” bez potrzeby i uzasadnienia, blokuje linię telefoniczną komuś, kto właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem w CPR.

JAK DZWONIĆ NA  „112”

CO ZROBI OPERATOR ODBIERAJĄCY POŁĄCZENIE NA NUMER ALARMOWY „112”?

Pamiętaj – ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby!

na podstawie www.112.gov.pl opracowała

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Exit mobile version