Site icon Tu Świnoujście

Piotr Kulczycki laureatem nagrody imienia komendanta „Daru Młodzieży”

Piotr Kulczycki laureatem nagrody imienia komendanta "Daru Młodzieży"

Gospodarka Morska logoPiotr Kulczycki laureatem nagrody imienia komendanta „Daru Młodzieży”.

Piotr Kulczycki, właściciel i armator STS „Fryderyk Chopin”, twórca cyklu „Niebieska Szkoła”, został laureatem 7. edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza – budowniczego i legendarnego komendanta „Daru Młodzieży”, na pokładzie którego wychowano wiele pokoleń polskich marynarzy.

Nazwisko laureata ogłoszono w piątek w Gdyni na pokładzie żaglowca „Dar Pomorza”.

Jak poinformował PAP Marcin Lewicki z Press Club Polska, Piotr Kulczycki został nagrodzony za stworzenie i realizację „Niebieskiej Szkoły” – programu rejsów morskich połączonych z nauką szkolną, adresowanego do uczniów gimnazjów i liceów, realizowanego na pokładzie żaglowca STS „Fryderyk Chopin”.

Kapituła doceniła też zaangażowanie laureata w uratowanie żaglowca, dzięki czemu możliwa była realizacja programu.

W tym roku kapituła konkursu rozpatrywała pięć zgłoszeń. Uroczystość wręczenia nagrody, stanowiącej pamiątkowy medal i 10 tys. zł, odbędzie się 4 marca w Warszawie.

W kapitule zasiada syn patrona nagrody Mariusz Wiktorowicz oraz przedstawiciele Bractwa Kaphornowców, prezydenta Gdyni i Press Club Polska.

Tegoroczne posiedzenie kapituły konkursu odbyło się w 30. rocznicę przejścia „Daru Młodzieży”, dowodzonego przez kapitana Leszka Wiktorowicza, pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

Kapituła chciała w ten sposób przypomnieć opinii publicznej o „jednym z najbardziej spektakularnych dokonań w historii polskiego żeglarstwa”, a także o tym, że był to „pierwszy taki wyczyn od czasu zbudowania tego mostu”.

„Do dziś obraz +Daru Młodzieży+ pod żaglami przechodzącego pod Harbour Bridge budzi wielki podziw i wzruszenie. Warto, by kolejne pokolenia pamiętały o tym pięknym wydarzeniu” – podkreślono w komunikacie kapituły.

W 2017 r. laureatem został kpt. Maciej Sodkiewicz, który wraz załogą „Sekstant Expedition” w 2015 r. odbył jachtem „Barlovento II” rejs najdalej na północ i ustanowił nowy rekord świata w tej dziedzinie.

W 2016 r. doceniono kpt. Piotra Kuźniara za przygotowanie i zrealizowanie wyprawy żeglarskiej „Selma-Antarktyda-Wytrwałość 2014/2015” po wodach Antarktyki, śladami Ernesta Shackletona, z finalnym etapem na antarktycznym Morzu Rossa.

Dwa lata temu laur przypadł kpt. Wojciechowi Maleice, który wraz z załogą najmniejszego polskiego żaglowca rejowego „Kapitan Głowacki” z Trzebieży (Zachodniopomorskie) zwyciężył w The Tall Ships’ Race 2014.

W 2014 r. nagrodzono Andrzeja Drapellę, zastępcę kapitana i kapitana na żaglowcach: „Pogoria”, „Fryderyk Chopin”, „Zawisza Czarny” i „Oceania”. W 2013 r. laur przyznano Tomaszowi Ostrowskiemu, kapitanowi żaglowca „Fryderyk Chopin” za wygranie regat Tall Ship Races.

Rok wcześniej, w pierwszej edycji, nagroda przypadła kpt. Januszowi Zbierajewskiemu, komendantowi rejsów „Zobaczyć morze” dla osób niewidomych i niedowidzących.

Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska).

Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu „Dar Pomorza”, na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca „Siarkopol”.

W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową „Daru Młodzieży”. W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował – z przerwami – przez niemal 25 lat.

Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-88, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego, rejsie fregaty – wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.

Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

Wiktorowicz zmarł w 2010 r. w Gdyni.

fot. wikipedia.org/Patrick Wernhardt

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version