Site icon Tu Świnoujście

W PŻM porozumienie w sprawie układów zbiorowych na statkach

W PŻM porozumienie w sprawie układów zbiorowych na statkach

Gospodarka Morska logoW PŻM porozumienie w sprawie układów zbiorowych na statkach.

Jest porozumienie w sprawie układów zbiorowych na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej – poinformowało Radio Szczecin. Dokument ten reguluje przede wszystkim wysokość pensji marynarzy.Fundusz płac będzie teraz niższy o 13% – poinformował radio Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny PŻM.

Układ jest powyżej standardów ITF, czyli Międzynarodowej Federacji Transportowców – powiedział dla Radia Szczecin Brzezicki. – Nadal płacimy marynarzom więcej niż płaci się na świecie. Nastąpiła jednak obniżka w stosunku do tego, co było w poprzednim roku i latach wcześniejszych – podkreślił. Dodał, że nowe układy zbiorowe pracy zwiększają „siłę naszych argumentów w dyskusji z instytucjami finansowymi”.

Jacek Dubiński, przewodniczący Związku Zawodowego Marynarzy w PŻM, poinformował natomiast Radio Szczecin, że oszczędności w firmie trwają już od dłuższego czasu. Zostały zlikwidowane m.in. odprawy emerytalne, nagrody jubileuszowe oraz składka emerytalno-rentowa, którą sami muszą teraz płacić marynarze. Nastąpiła także redukcja etatów – załogi zmniejszono o etat czwartego mechanika oraz bosmana – wymieniał Dubiński.

Jeżeli układy zbiorowe na statkach PŻM nie zostaną zaakceptowane przez Międzynarodową Federację Transportowców ITF, jednostkom grożą aresztowania lub bojkot – podało Radio Szczecin.

Zarząd Komisaryczny w PŻM wprowadzono w ubiegłym roku z powodu „niezwykle trudnej sytuacji przedsiębiorstwa” – mówił w Szczecinie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Na stanowisko zarządcy komisarycznego powołano Pawła Brzezickiego, który w latach 1998-2005 był dyrektorem naczelnym szczecińskiego armatora.

Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, posiada w grupie kapitałowej ponad 60 statków. Na ich pokładach pracuje ok. 2,6 tys. marynarzy, a kadra pracująca na lądzie to około 250 osób.

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Exit mobile version