Projekt “Wychowanie przez czytanie” w klasie 2Ti.
Temat: Emocje dnia codziennego w książce.
Cele: Nauczenie umiejętności rozpoznawania i nazywania przeżywanych przez siebie emocji
Ograniczenie niekonstruktywnych sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Lekcja przeprowadzona w klasie była kontynuacją tematu związanego z inteligencją emocjonalną.
Uczniowie uświadomili sobie, że radzenie sobie z nieprzyjemnymi uczuciami czy stresem sprowadza się często do tłumienia uczuć lub unikania trudnych sytuacji – co prowadzi do powstania stanów napięcia i chronicznego zmęczenia.
Takie zachowania mogą natomiast prowadzić do bólów głowy, braku równowagi psychicznej, agresywnego wyrażania uczuć, czy w konsekwencji do nałogowych zachowań mających na celu zmniejszenie cierpienia spowodowanego przez tłumienie.
Uczniowie podzielili się na grupy i przeanalizowali na określonej sytuacji stresowej sposoby radzenia sobie ze złością oraz przygnębiającymi emocjami według procedury ABCD sformułowanej przez Alberta Ellisa.
Na koniec zajęć zapoznali się z książkami, które pomagają w radzeniu sobie z emocjami, skłaniają do refleksji nad swoim życiem. Są to m. in. publikacje Peale W., Schuller R. Dziękuję wychowawcy P. B. Suder i uczniom za ciekawe zajęcia.
W trakcie zajęć zrealizowano następujące zadania z “Programu wychowawczo-profilaktycznego” szkoły:
- Uczeń sprawnie komunikuje się w języku polskim, korzysta ze źródeł książkowych oraz multimedialnych, swobodnie wyraża swoje myśli i przeżycia.
- Uczeń potrafi dokonać samooceny.
- Uczeń rozróżnia dobre i złe zachowania, w swoim postępowaniu kieruje się normami.
- Uczeń umie wyrażać swoje poglądy i dążenia.
Zajęcia przeprowadziła oraz sprawozdanie przygotowała Anna Raszewska.
Utworzone przez Sergiusz Raszewski
Źródło: https://www.zsm.edu.pl/