Tu Świnoujście

Eugen Dekkert – muzealne atelier

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoEugen Dekkert – muzealne atelier. Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Eugen Dekkert urodził się 21 sierpnia 1865 roku w Szczecinie. Jego ojciec Hermann, hurtownik, kształcił syna w zawodzie kupieckim m.in. w Anglii. Jednak jeszcze w szczecińskim Gimnazjum Mariackim młody Eugen uczył się rysunku u znanego malarza – Augusta Ludwiga Mosta.

Zainteresowanie sztuką rozwinął dopiero w latach 90. XIX wieku, studiując na Akademie der Bildenden Künste w Monachium u Theodora Hummla, pejzażysty eksperymentującego z impresjonizmem i ekspresjonizmem.

Tam zafascynował się szkocką grupą Glasgow Boys, wyrosłą z naturalizmu i realizmu brytyjskiego, noszącą wyraźne wpływy francuskiego impresjonizmu. W 1899 roku kontynuował studia w School of Art w Glasgow.

Szkockie malarstwo z subtelnymi odcieniami wilgotnego powietrza i zamglonymi krajobrazami zdeterminowało jego wczesną twórczość. Pejzaże Szkocji i północnej Anglii przyniosły mu pierwsze sukcesy i uznanie.

Już za życia Dekkert był jednym z najbardziej znanych szczecińskich malarzy pejzażystów. W uznaniu pracy artystycznej Stadt Museum Stettin przyznało mu atelier w budynku przy Hakenterrasse (obecnie Wały Chrobrego), z którego korzystał przez kilka sezonów w latach 20. i 30. XX w.

Fascynowało go tu ruchliwe życie portu, zarówno tego dawnego, przy nabrzeżach Starego Miasta i spichlerzach Łasztowni, jak i nowoczesne stalowe żurawie przeładunkowe wzdłuż ujścia Duńczycy. Miękkimi pociągnięciami pędzla i delikatnymi barwami oddawał zaś zmienną pogodę i rozedrgane światło nad Odrą.

W jednej z kameralnych przestrzeni wystaw stałych Muzeum Historii Szczecina obejrzeć można większość jego dzieł, zgromadzonych przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Konwencja atelier nawiązuje przede wszystkim do czasów, kiedy artysta tworzył widoki rodzinnego miasta bezpośrednio w muzealnej przestrzeni.

Dekkert w czasie swej kariery wyjeżdżał na plenery do Włoch, Francji i Holandii. Wystawiał w Glasgow, Monachium, Dreźnie czy Berlinie. Prezentował swoje prace także na prestiżowym Biennale w Wenecji. Jego obrazy znajdowały nabywców wśród czołowych muzeów Niemiec, Anglii czy nawet Australii.

Po pierwszej wojnie światowej artysta wrócił ze Szkocji do Niemiec i osiedlił się w Bawarii. Dołączył do stowarzyszenia Monachijska Secesja, a w twórczości skupił się na alpejskich pejzażach. Zaczął też angażować się w tworzone w Szczecinie stowarzyszenia artystyczne i muzealne.

Jego prace zyskały tak dużą popularność w rodzinnym mieście, że powielano je w formie odbitek graficznych. W 1935 roku Muzeum Miejskie zorganizowało wystawę jubileuszową z okazji 70. urodzin Dekkerta. Była to jedna z ostatnich wizyt malarza w Szczecinie.

Zmarł w 1956 roku w alpejskim Garmisch-Partenkirchen.

Źródło: http://muzeum.szczecin.pl/

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Exit mobile version