Stanowisko Zarządu Osiedla Warszów w odpowiedzi na artykuł ukazany na łamach Państwa portalu w dniu 10 listopada br. pn.” Wolność nie oznacza, że wszystko nam wolno”.
Odpowiedź na list p. przewodniczącej „Nowoczesnej” w sprawie przeładunku siarki.
Jako Zarząd Osiedla Warszów chcemy się odnieść do listu przewodniczącej świnoujskiego koła „Nowoczesnej” ukazanego na łamach portalu informacyjnego tu.swinoujscie.pl
Do Zarządu Osiedla Warszów wszyscy zostaliśmy wybrani przez mieszkańców w demokratycznych wyborach. „Statutowo” jesteśmy zobowiązani do udzielania im wszelkich informacji o podejmowanych działaniach i zagrożeniach w granicach naszej dzielnicy. Naszym nadrzędnym celem jest dobro mieszkańców i rozwój dzielnicy.
Kiedy powzięliśmy informacje o planowanych przeładunkach siarki granulowanej postanowiliśmy zorganizować ogólne zebranie mieszkańców i poinformować ich o możliwych zagrożeniach. Aby zmobilizować mieszkańców do przyjścia na zebranie przygotowaliśmy ulotkę, która miała zainteresować wszystkich mieszkańców Świnoujścia. Osiągnęliśmy zamierzony cel ponieważ na zebranie przyszli mieszkańcy nie tylko z Warszowa, ale z całego miasta.
Na zebraniu ogólnym mieszkańców zostaliśmy zobowiązani do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby przeładunki siarki luzem z wagonów na otwartą hałdę zostały wstrzymane, ponieważ przy przeładunkach siarki chwytakami port nie radzi sobie z unikaniem pylenia czy innymi niepożądanymi skutkami przeładunku takiego towaru.
Jednymi z wielu podjętych działań były nasze wystąpienia do Prezydenta Miasta p. J. Żmurkiewicza oraz do Przewodniczącego Rady Miasta p. D. Śliwińskiego. Część radnych słusznie uznała, że nie można zlekceważyć głosu mieszkańców w sprawie przeładunków siarki i wystąpiła z wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Ostatecznie sesja odbyła się w 2 częściach. Przedstawione na sesji wyniki kontroli nie stwierdziły nieprawidłowości.
W OT Port Świnoujście na kontroli byli też przedstawiciele z Rady Miasta oraz Zarządu Osiedla, którzy to po kontroli mieli różne opinie na temat przeładunków siarki. Należy jednak zaznaczyć, że w czasie przeładunków siarki były bardzo sprzyjające warunki atmosferyczne – padał deszcz i było bezwietrznie. Zapewne wyniki kontroli były by inne, gdyby wiał silny wiatr, a przecież w Świnoujściu nie jest to anomalia pogodowa.
Nie chcemy podważać wyników kontroli, jednak sprzyjające warunki atmosferyczne ograniczały możliwości kontrolerów i nie do końca nas przekonały. Chcieliśmy przekazać mieszkańcom rzetelne informacje, dlatego postanowiliśmy monitorować przeładunki siarki.
Niestety w trakcie filmowania okazało się, że mimo deszczu nad granulatem unosiły się chmury pyłu. Przy okazji zostało nagranych wiele innych nieprawidłowości związanych chociażby z nieprzestrzeganiem przepisów BHP przez pracowników.
Nie wiemy, na czym według przewodniczącej koła „Nowoczesnej” miało by polegać rzetelne wyjaśnienie sprawy, skoro w swoim liście nie wspomina o pokazanym na sesji filmie, czy przeczytanym upoważnieniu pracowników eksploatacji z gdańskiego portu, którzy wyrazili zdecydowany sprzeciw sprowadzaniu w celu przeładunków siarki luzem na terenie PGE.
Dlaczego tak jak Zarząd Osiedla, Pani Przewodnicząca nie zadała sobie trudu by sprawdzić jak wyglądały dzielnice Gdyni w czasach najwyższej aktywności Siarkopolu?
Czy zdaniem przewodniczącej koła „Nowoczesnej” Świnoujście ma wyglądać podobnie?
Świnoujście jest przede wszystkim uzdrowiskiem dającym zatrudnienie tysiącom mieszkańców miasta w szeroko pojętej branży turystycznej i nie trudno się dziwić, że są osoby sprzeciwiające się przeładunkom siarki. Czy pisząc list przewodnicząca zapomniała, że port w Świnoujściu jest położony w środku małego miasta- uzdrowiska.
Czy władze OT Portu nie powinny wiedzieć, że ze względu na swoje umiejscowienie oraz stan infrastruktury nie wypadałoby przeładowywać niektórych ładunków? W tym miejscu należy przytoczyć słuszne słowa przewodniczącej „Nowoczesnej” „wolność nie oznacza, że wszystko nam wolno” i dotyczy to również władz OT Portu.
Zastanawiamy się, dlaczego przewodnicząca koła „Nowoczesnej” nie pisze tak samo dużo o walorach turystycznych miasta, co o OT Porcie i jego prezesie.
Według naszej wiedzy OT Port w Świnoujściu zatrudnia około 250 pracowników, z czego wielu z nich dojeżdża do Świnoujścia z okolicznych miejscowości. Dlaczego pracownicy OT Port ze Świnoujścia i okolic nie zostali zatrudnieni przy przeładunkach siarki?
Tak się jakoś złożyło, że przeładunków siarki dokonywała prywatna firma zewnętrzna BAU-KOMPLEX Jan Kłodziński z okolic Tucholi.
Na sesji było powiedziane, że pracownicy w/w firmy przy przeładunku siarki (nie wiemy, czy wszyscy) byli zatrudnieni na umowach śmieciowych.
Można by śmiało postawić tezę, że mieszkańcy z okolic Tucholi zabrali pracę pracownikom zatrudnionym w OT Port w Świnoujściu, ale o tym przewodnicząca koła „Nowoczesnej” w swoim liście nie wspomniała. Trzeba dodać, że pracownicy zewnętrznej firmy nie zawsze przestrzegali podstawowych przepisów BHP i jakoś na sesji nikt z kilku radnych będących „za” przeładunkami siarki tego nie negował.
Przykładem może być film mrożący krew w żyłach, kiedy to pracownik bez maski i ubrania ochronnego wchodzi do wagonu zmiata siarkę pod pracującym chwytakiem, przecież ten pracownik mógł w tym wagonie stracić życie.
Przewodnicząca koła „Nowoczesnej”, zamiast negować głupotę i ignorancję przepisów BHP przez pracowników prywatnej firmy pisze „o złamaniu prawa poprzez dopuszczenie się filmowania bez zezwolenia”.
Może władze OT Portu pochylą się nad pokazanym filmem i potraktują go jako instruktaż szkoleniowy w kolejnych szkoleniach BHP, czego w żadnym razie pracownikom nie wolno robić.
Nie rozumiemy zachowania na sesji kilku radnych, tych co nie mieli nic do powiedzenia, a szczególnie tych co przekonywali pozostałych, że siarka granulowana nie jest zagrożeniem dla mieszkańców. Przypominamy, że przedstawicielka z „Siarkopolu” wyjaśniła, że siarka granulowana też jest siarką.
Na sesji kilku radnych zapomniało, po co są w Radzie i kogo reprezentują. Każdemu z mieszkańców zależy, żeby radni strzegli ich dobra oraz dobra miasta, a nie finansów prywatnych spółek.
Należy przyklasnąć tym radnym, którzy stanęli w obronie mieszkańców i miasta, bo jeżeli nie radni to kto? Czyżby zapomnieli o swoich zobowiązaniach wobec mieszkańców?
Bardzo się cieszymy ze stanowiska pana Prezydenta Żmurkiewicza, który również jest przeciwny przeładunkom siarki i podejmował działania w ramach swoich kompetencji. Według naszej wiedzy do dzisiaj OT Port panu Prezydentowi Żmurkiewiczowi nie udostępnił ekspertyzy prawnych, środowiskowych i technicznych aspektów obsługi siarki granulowanej w eksporcie przez OT Port, natomiast zażądał podania podstawy prawnej?
To prawda, że nie musiał, jednak taka odpowiedź poddaje w wątpliwość „perfekcyjne” przygotowanie OT Portu do przeładunków siarki granulowanej.
Przewodnicząca koła „Nowoczesnej” w swoim liście krytykuje Zarząd Osiedla Warszów, którego członek na sesji zaapelował o zakup i instalację stacji monitorującej czystość powietrza. Jest to bardzo zastanawiające, bo to właśnie jej z racji wykonywanej pracy powinno szczególnie zależeć na zdrowiu mieszkańców.
Świnoujście jest uzdrowiskiem, miasto pobiera opłatę klimatyczną od turystów więc taką stację dawno powinno posiadać. A może przewodniczącej jest wstyd, że sama nie wystąpiła z takim wnioskiem do pana Prezydenta?
Nie wiemy jaki cel miała przewodnicząca pisząc list, czy chciała zaistnieć w mediach lub co gorsze chciała stanąć w obronie władz OT Portu? Na pewno nie stanęła w obronie mieszkańców, ani nawet pracowników zatrudnionych w OT Porcie, bo to nie oni przeładowywali siarkę. Czytając list można odnieść wrażenie, że stanęła w obronie interesów dwóch prywatnych spółek.
Faktem jest, że przewodnicząca świnoujskiego koła „Nowoczesnej” chciała zaistnieć w świnoujskich mediach, ale czy w słusznej sprawie ?
Dopatrzyła się Pani „zajawki” politycznych sporów i wrogich zachowań niektórych przedstawicieli Rady Miasta Świnoujścia i Zarządu Osiedla, a nie dopatrzyła się chmur pyłu siarki. Co zdaniem przewodniczącej koła „Nowoczesnej” musi się stać, żeby port w Świnoujściu stał się portem nowoczesnym, ekologicznym i bezpiecznym?
Pani przewodnicząca, jeśli OT Port będzie działał w symbiozie z dzielnicą i miastem obroni się sam.
Zarząd Osiedla Warszów
Fot: Nadawca listu