Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Okres od października do marca to najtrudniejszy czas dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi sprawiają, że piesi są bardzo słabo widoczni dla zmotoryzowanych. Bądźmy ostrożni i widoczni podczas poruszania się po drodze. Korzystanie z elementów odblaskowych poprawia widoczność pieszego.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to grupa szczególnie narażona na poniesienie ciężkich obrażeń w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. W przeciwieństwie do osób podróżujących samochodami czy autobusami, pieszego nie chroni karoseria pojazdu oraz żadne systemy bezpieczeństwa.
Pieszy musi polegać jedynie na swoich zmysłach, rozwadze i ostrożności. Korzystanie z elementów odblaskowych podczas poruszani się po drodze poprawia widoczność pieszego dla zmotoryzowanych użytkowników dróg.
Po zmierzchu, na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce czy płaszczu, pieszy jest bardzo słabo widoczny. Kierujący samochodem zauważa taką osobę z odległości około 20 – 30 metrów. Ta odległość jest pięciokrotnie większa w sytuacji, gdy pieszy ma na wierzchniej odzieży element odblaskowy. Wówczas widoczny jest on nawet z odległości 150m.
Gdy kierujący pojazdem dostrzeże nas z takiej odległości ma wystarczająco dużo czasu by zareagować i wykonać odpowiedni manewr.Przepisy prawa o ruchu drogowym zobowiązują pieszego, który porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pieszy porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli w obszarze zabudowanym. Nie wszystkie odcinki dróg są dobrze oświetlone, a opady deszczu, czy mgła dodatkowo pogarszają widoczność.
Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Odblask zakładajmy od strony ruchu pojazdów, czyli jeżeli poruszmy się lewą stroną drogi odblaski zakładajmy na prawą rękę lub nogę. Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym. Taka „drobna rzecz” daje kierowcy o wiele więcej czasu na reakcję.
Policjanci prowadzą szereg działań profilaktycznych uświadamiających pieszych i kierowców o możliwości zagrożeń na drodze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym uwarunkowane jest wieloma czynnikami, ale w dużej mierze zależy od samych uczestników.
Przestrzegajmy więc elementarnych zasad bezpieczeństwa na drodze i bądźmy widoczni.
asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu