Tu Świnoujście

Tydzień Filmu Niemieckiego 2017 w Galerii ms44

Tydzień Filmu Niemieckiego

Wiosna budzi się muzykąTydzień Filmu Niemieckiego 2017 w Galerii Miejsce Sztuki ms44.

Wczoraj (piątek) w świnoujskiej Galerii Miejsce Sztuki ms44 w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego pokazano 5 filmów.

Na pokaz przybyli mieszkańcy Świnoujścia jak i zza naszej zachodniej granicy. Gości przywitał dyrektor galerii pan Andrzej Pawełczyk.

(…) Tydzień Filmu Niemieckiego to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w polski kinowy krajobraz.

Organizatorzy pilnują, by program naświetlał aktualne trendy i był blisko tego, co bije w sercu niemieckiego społeczeństwa. Przegląd gwarantuje podróż przez różnorodne filmowe gatunki, mistrzowie spotykają się w nim z debiutantami, hity box-office’u z festiwalowymi odkryciami. Kolejna szansa by poznać współczesne kino sąsiadów z Zachodu, nadarzy się już wkrótce. Od listopada do stycznia Tydzień Filmu Niemieckiego zawita do jedenastu polskich miast.

Maren Ade w filmie Toni Erdmann udowodniła, że niemieckie kino potrafi bawić, nie gubiąc ciężaru gatunkowego. Dowodem na to jest hit box office’u, komedia Witamy u Hartmannów. Tematem jest tu kryzys uchodźczy i związane z nim rasizm i biurokratyczne absurdy.Z kolei Kaminski i ja to kolejny owoc współpracy duetu Daniel Brühl (aktor) i Wolfgang Becker (reżyser), twórców Goodbye Lenin. Na ekranie starcie dwóch mocnych osobowości napędzane jest czarnym humorem.

Czasem słońce, czasem… płacz. W Powrocie do Montauk autor wybitnego Blaszanego bębenka Volker Schlöndorff opowiada o brzemiennym w skutki spotkaniu byłych kochanków. W tle Nowy Jork i dramat z kroplą romantycznej domieszki. Mniej znanych nazwisk, ale równie dużą emocjonalną siłę rażenia zawiera film Najlepszy ze światów. Adrian Goiginer, scenarzysta i reżyser, oparł tę poruszającą historię o macierzyństwie w cieniu nałogu na własnych doświadczeniach. Wreszcie nagradzany na rozlicznych festiwalach Western Valeski Griesebach, rozgrywająca się pośród idyllicznych pejzaży opowieść o konfrontacji niemieckim robotników najemnych i bułgarskich wieśniaków gdzieś na pograniczu bułgarsko-greckim.

Mocne jak zawsze są dokumenty. W Rewolucji dźwięku reżyserka Margarete Kreuzer oddaje hołd twórcy zespołu Tangerine Dream, Edgarowi Froese. Bohaterem biograficznego Beuysa jest zaś niemiecki artysta rzeźbiarz, performer, działacz i teoretyk sztuki, Joseph Beuys. Film przypomina, że sztuka może wpływać na kwestie społeczno-polityczne.

Warszawiacy dostąpią przywileju: w ramach stołecznego przeglądu premierowo pokazany zostanie najnowszy film Fatiha Akina W ułamku sekundy. Grająca główną rolę Diane Kruger dostała nagrodę aktorską w Cannes.

Miasta, do których zawita Tydzień Filmu Niemieckiego to: Wrocław, Kraków, Opole, Poznań, Olsztyn, Katowice, Zielona Góra, Gdańsk, Kielce, Szczecin i Warszawa (…)

Anna Tatarska

Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Tydzień Filmu Niemieckiego
Exit mobile version