Site icon Tu Świnoujście

Trening z ABC przedsiębiorczości

Akademia Moeska w Szczecinie

Akademia Morska SzczecinTrening z ABC przedsiębiorczości.

8 i 9 listopada w Akademii Morskiej w Szczecinie odbył się oficjalny Kick-Off projektu Academic Business Coach – MELES 2.0: w Szczecinie spotkali się partnerzy tego unikalnego przedsięwzięcia. Wspólnie podsumowali swoje działania, a także zaplanowali kolejne etapy pracy w ramach projektu.

Rozpoczynający się projekt jest kontynuacją zakończonego 31 sierpnia 2017 r. projektu MELES – „More Entrepreneurial Life at European Schools” www.meles-project.eu którego celem było opracowanie, przetestowanie oraz wdrożenie programu nauczania przedmiotu przedsiębiorczość w multidyscyplinarnych grupach studentów na uczelniach technicznych.

Spotkanie inauguracyjne w Szczecinie było okazją, by podsumować pierwszą odsłonę MELESa. – Na początku wielką inspiracją byli dla nas studenci, od których wiele się nauczyliśmy – mówiła dr Jolanta Koszelew z Politechniki Białostockiej. – MELES był też powodem zmian w naszych zawodowych życiorysach, dzięki programowi sami staliśmy się przedsiębiorcami – podsumowuje.

Akademia Moeska w SzczecinieEfektem zajęć z przedsiębiorczości przeprowadzonych w oparciu o program powstały w projekcie MELES, zrodziło się i rozwinęło wiele studenckich przedsięwzięć biznesowych. Przedmiot rozwija postawy przedsiębiorcze studentów i podnosi kompetencje w obszarze umiejętności przekrojowych, takich jak: kreatywność, innowacyjność i przywództwo.

Projekty, które zostały zainicjowane w efekcie zajęć wymagają dalszego wsparcia na różnych etapach rozwoju. Ponadto, systematycznej pomocy potrzebują nie tylko studenci ale również pracownicy naukowi zaangażowani w projekty B+R o wysokim potencjale komercjalizacji.

Dlatego powstał projekt „Academic Business Coach – MELES 2.0”, którego celem  jest opracowanie, przetestowanie i wdrożenie programu kształcenia akademickich trenerów biznesu.

ABC – Academic Business Coach to brakujące ogniwo komercjalizacji na polskich uczelniach. To naukowiec, przedsiębiorca i trener w jednym, działający na styku uczelni i gospodarki, który pomaga zespołom realizującym projekty B+R na uczelni:

Partnerami projektu są: Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Lipsku (Niemcy), Uniwersytet Egejski (Grecja) i Uniwersytet w Aveiro (Portugalia). Budżet projektu to ponad 220 tys. euro.

Źródłem know-how w zakresie kształcenia ABC będą profesjonalni akademiccy trenerzy biznesu z Uniwersytetu w Lipsku, którzy wspierają zespoły studentów i pracowników naukowych, a w wyniku działalności ABC z Uniwersytetu w Lipsku powstało od 2006 r. 430 startupów akademickich.

W ciągu każdego semestru trenerzy ABC wspierają ok. 90 projektów inicjowanych na lokalnych uczelniach i w centrach badawczych.

Skąd pomysł na realizację zagadnień dotyczących przedsiębiorczości oraz kształtowanie tzw. Umiejętności „miękkich” wśród studentów i pracowników uczelni technicznych? Z praktyki pracodawców oraz weryfikacji samego rynku.

Jak mówią pracodawcy – absolwentom uczelni wyższych, a kierunków technicznych w szczególności, często brakuje umiejętności np. autoprezentacji, zdolności przedstawienia i wdrożenia własnego pomysłu, skutecznej pracy w zespole, zarządzania zasobami ludzkimi – mówi dr inż. kpt. ż.w. Piotr Wołejsza, koordynator projektu z Akademii Morskiej w Szczecinie. – Taki program kursu przedsiębiorczości może stanowić dodatkowy kapitał wiedzy i doświadczenia dla absolwentów studiów – dodaje.

Projekt o nazwie „Academic Business Coach – MELES 2.0”, którego liderem jest Akademia Morska w Szczecinie, uzyskał finansowanie ze środków ERASMUS+ jako jeden z 13 na 64 złożone projekty. ABC – Academic Business Coach to brakujące ogniwo komercjalizacji na polskich uczelniach.

To naukowiec, przedsiębiorca i trener w jednym, działający na styku uczelni i gospodarki, który pomaga zespołom realizującym projekty B+R na uczelni. W projekcie biorą udział przedstawiciele Polski, Niemiec, Grecji i Portugalii.

Projekt rozpoczął się 1 września 2017 r. i będzie trwał 3 lata. Kierownikiem projektu, odpowiedzialnym za działania całego międzynarodowego konsorcjum jest dr inż. kpt. ż.w. Piotr Wołejsza z Akademii Morskiej w Szczecinie.

Weronika Bulicz Rzecznik Prasowy

Akademii Morskiej w Szczecinie

Akademia Moeska w Szczecinie
Akademia Moeska w Szczecinie

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version