Tu Świnoujście

Szczecińskie Obchody 500-lecia Reformacji: Koncert Finałowy

MateO_poster Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoSzczecińskie Obchody 500-lecia Reformacji: Koncert Finałowy.

Zapraszamy na KONCERT FINAŁOWY Szczecińskich Obchodów 500-lecia Reformacji.

Muzeum Narodowe w Szczecinie jest partnerem strategicznym Obchodów.

31 października 2017 r. | godz. 20.00 | Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Wystąpi: Mate.O z Zespołem.

W programie: „Pieśni Naszych Ojców”.

Mate.O debiutował na scenie muzycznej w 1997 roku. Od tamtej pory nagrał kilka autorskich albumów m.in. „Totalne uwielbienie” (1998), „Jesteś dobry dla mnie” (2002), „Zapominam siebie” (2006). Mate.O Akustyczny i Przyjaciele – Usiądź przy mnie – CD&DVD (2012).

Pieśni Naszych Ojców to kolejny autorski album Mate.O, który miał swoją premierę w maju 2016. Wydawnictwo sięga głęboko do tradycji kościoła.

Pieśni naszych ojców są naszym duchowym spadkiem, spisanym dziedzictwem minionych pokoleń ludzi wiary. Śpiewane ich bez ożywionego doświadczenia więzi z Chrystusem, jest tylko piękną muzyką wziętą z historycznego skansenu tradycji kościoła.

Śpiewane z niezaspokojoną potrzebą wyrażania zachwytu i wychwalania Chrystusa, rozbrzmiewają duchowym objawieniem minionych pokoleń, które w teraźniejszości mogą stać się dla nas duchowym błogosławieństwem zdolnym do pomnożenia w kolejnych pokoleniach” – Mate.O

„Pieśni Naszych Ojców” to zdecydowanie największy projekt płytowy jaki do tej pory artysta zainicjował. Płyta bowiem została zrealizowana z wielkim rozmachem.

W nagraniach udział wzięło kilkunastu znakomitych, folkowych, jazzowych i rockowych muzyków, m.in. Natalia Niemen, Joachim Mencel (Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Brad Terry), Paweł BZIM Zarecki (Anna Maria Jopek, Mietek Szcześniak, Pat Metheny, Natalia Niemen), Kasia Gacek-Duda (Królestwo Beskidu), Mirek Stępień (Budka Suflera) czy Irek Głyk (SBB, Bernard Maseli).

Oprócz instrumentalistów na płycie wspólnie zaśpiewały dwa poznańskie dziecięce chóry gospel, chór Gospel Joy oraz górale z Beskidu Żywieckiego – Monika Wałach z synami. Muzycy nagrali wspólnie ponad 70 minut muzyki, interpretując pieśni które powstawały na przestrzeni 1500 lat.

Za brzmienie albumu odpowiedzialny jest sam Mate.O (współproducent) oraz Mirek Stępień (producent płyty). Do zmiksowania płyty Mate.O zaprosił wybitnego realizatora dźwięku, zdobywcę nagrody Grammy za realizację dźwięku – Voytka Kochanka.

”Wybrałem pieśni, które pamiętam z dzieciństwa oraz te, które odkrywałem dzięki wertowaniu starych śpiewników. Sięganie do nich jest dla mnie ożywianiem tradycji jako skarbca duchowego i kulturowego dziedzictwa, które w teraźniejszości możemy pomnażać i udzielać kolejnym pokoleniom.

Wśród wybranych na ten album pieśni, są również trzy śpiewane stricte w polskiej tradycji (Zamojszczyzna, Beskid Żywiecki i Śląski) oraz średniowieczne (VI i VI wiek). Do tekstu jednej z pieśni Jana Kochanowskiego (Czego chcesz od nasz Panie) napisałem również nową muzykę inspirowaną muzyką ludową.

Od wieków, dzięki tym pieśniom ludzie się spotykali, przybliżali do Boga i siebie nawzajem. Ich wspólny śpiew był międzypokoleniowym i wspólnym doświadczeniem”. Mate.O

Źródło Muzeum Narodowe w Szczecinie

MateO_poster Muzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version