Site icon Tu Świnoujście

Kim jest prokurent

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Paragraf Last logoKim jest prokurent ? Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Żeby odpowiedzieć na tytułowe pytanie warto sięgnąć do Kodeksu cywilnego, który definiuje prokurę jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które jest udzielane przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowemu wpisowi do rejestru przedsiębiorców.

Wychodząc od definicji ustawowej tej instytucji należy mieć na uwadze, że prokurent to szczególny pełnomocnik na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – zgodnie z definicją prokurę może ustanowić przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru.

Niewątpliwie sp. z o.o. jest właśnie takim przedsiębiorcą, który dla swojego zgodnego z prawem funkcjonowania wymaga wpisu do krajowego rejestru przedsiębiorców (KRS).

Prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Warto wiedzieć, że prokura podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Zarówno powołanie prokurenta jak i jego odwołanie należy zgłosić na właściwym formularzu do KRS.

Nie można zapomnieć o uiszczeniu opłaty sądowej od takiego wniosku, na którą składa się także opłata od opublikowania tej informacji w monitorze sądowym i gospodarczym (MSiG).

Firmy decydują się na powołanie prokurenta najczęściej w sytuacji gdy zarząd jest jednoosobowy. Aby nie paraliżować bądź mocno ograniczać działania spółki (przecież jedyny członek zarządu też może chcieć odpocząć i w przypadku braku prokurenta nie ma osoby, która reprezentowałaby spółkę) warto ustanowić prokurenta.

Powołanie jednej osoby i określenie, że prokura ta będzie samoistna powoduje, że taki pełnomocnik będzie miał uprawnienia członka zarządu.

Bezpieczniejsze dla spółki przy zarządzie jednoosobowym jest powołanie dwóch prokurentów i określenie takiej prokury jako prokury łącznej, która cechuje się tym, że dla ważności podejmowanych czynności wymagane jest współdziałanie dwóch prokurentów.

Takie uregulowanie powoduje, że gdy w spółce prezes odpoczywa to jakiekolwiek decyzje mogą zapaść tylko wtedy gdy obaj prokurenci będą zgodni.

Osobną kwestią jest sprawa wynagrodzenia prokurenta. Do sądu rejestrowego (KRS) przedłożyć należy tylko uchwałę/zarządzenie o powołaniu prokurenta i zgodę na pełnienie funkcji.

Okoliczność czy – i jeśli tak – jakie wynagrodzenie ma otrzymywać ten szczególny pełnomocnik nie leży w spektrum zainteresowania KRS.

Najbardziej zainteresowanym w jego otrzymaniu powinien być ten właśnie pełnomocnik z uwagi na fakt, że jego odpowiedzialność za podejmowane czynności jest porównywalna do tej jaką ponosi zarząd, a w konsekwencji członek zarządu.

Ustawa zawiera także taki zapis, że prokury nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich. Takie sformułowanie oznacza, że prawnie nieskuteczne będą ograniczenia w działaniu prokurenta w stosunku do kontrahentów.

Jeśli w uchwale o powołaniu znalazłby się zapis, że prokurent może działać tylko w poniedziałki, a podpisałby także umowę także we wtorek to zobowiązanie powstałe na jej podstawie będzie ważne, a jedyne konsekwencje jakie prokurent może ponieść mogą mieć skutek w relacjach między spółką a nim.

Warto na zakończenie dodać, że wpis do rejestru prokury ma charakter deklaratoryjny, to znaczy, że prokurent może działać od daty wskazanej w uchwale, a wpis jedynie potwierdzi zaistniały stan prawny.

Lipcowie logo prawnicyPrawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version