Site icon Tu Świnoujście

Krok przed rozwodem czyli o separacji słów kilka

Zadaj pytanie prawnikowi - prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą

Paragraf Last logoKrok przed rozwodem – czyli… o separacji słów kilka. Prawnicy ze Świnoujścia Lipcowie radzą.

Zanim małżonkowie zdecydują się przerwać wspólne życie i każde z nich ruszy w swoją stronę często jeszcze dają sobie jeszcze szansę i pozostają w separacji, albo po prostu chcą „przygotować się” do postępowania rozwodowego.

Oczywiście nie trzeba decydować się na takie rozwiązanie, ale separacja to przede wszystkim prawne uregulowanie swojej sytuacji – o tym co zmienia i co faktycznie daje postaramy się opisać poniżej.

Aby móc wystąpić o orzeczenie przez sąd separacji musi przede wszystkim wystąpić między małżonkami zupełny rozkład pożycia, co oznacza, że powinna ustać więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza. Małżonkowie nie prowadzą już wspólnie gospodarstwa domowego, żyją w odosobnieniu, nie współżyją ze sobą, a łączące ich uczucie dawno wygasło.

Separacja może zostać orzeczona na podstawie wniosku lub pozwu. Warto mieć na uwadze, że pozew to pismo, które inicjuje postępowanie procesowe, gdzie co do zasady na sali sądowej spotykają się dwie strony o sprzecznych interesach.

Wniosek natomiast to pismo z tzw. postępowania nieprocesowego, zwanego też niespornym, a więc z założenia na sali rozpraw nie ma dwóch spierających się stron, a uczestniczą w posiedzeniach osoby, które mają co do zasady zbieżne interesy, ale sytuacja, w której się znaleźli wymaga, aby zostały one rozstrzygnięte przez sąd.

Krótko rzecz ujmując – nie mają wrogiego nastawienia do siebie. Choć w rzeczywistości bywa różnie…

Jeśli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci to sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków. Takowa zgoda powinna być wyrażona w sposób niebudzący wątpliwości, najlepiej poprzez wspólne podpisanie wniosku. Opłata sądowa od takiego wniosku wynosi 100 zł.

Jeżeli małżonkowie nie są jednak tacy zgodni lub mają wspólne małoletnie dzieci to sprawa będzie zdecydowanie droższa. W takiej sytuacji należy złożyć pozew o separację, a więc jak wspomniano powyżej zainicjować proces, który doprowadzi do wydania wyroku, a nie jak to ma miejsce przy wniosku o separację do rozstrzygnięcia w postaci postanowienia.

Opłata sądowa od pozwu o separację wynosi 600 zł.

Należy mieć jednak na uwadze, że sąd nie orzeknie separacji jeśli miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci lub z innych przyczyn byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

W pozwie o separację warto złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia przykładowo w celu uzyskania od strony przeciwnej środków pieniężnych na utrzymanie w czasie trwania procesu. Taki wniosek jest tym bardziej uzasadniony z uwagi na fakt, że postępowanie toczące się z udziałem zwaśnionych stron może toczyć się latami.

Przy orzekaniu separacji w tym trybie sąd orzeknie również o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem oraz o kontaktach z dzieckiem (w razie braku zgodnego wniosku o zaniechanie orzekania w tej kwestii). Oznacza to, że w wydanym przez sąd wyroku znajdzie się punkt o orzeczeniu separacji, uregulowaniu władzy rodzicielskiej i określeniu sposobu kontaktów z dzieckiem.

Przystępując do założenia sprawy w sądzie w pierwszej kolejności powstanie pytanie: „Gdzie złożyć taki wniosek lub pozew?”

Odpowiedź brzmi, swoje kroki należy skierować do sądu okręgowego wspólnego  miejsca zamieszkania małżonków lub miejsca ich pobytu. Jeśli nie ma takiego miejsca to właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania lub pobytu wnioskodawcy bądź powoda w zależności od trybu postępowania.

Najważniejszym skutkiem przy orzeczeniu separacji będzie ustanie wspólności majątkowej między małżonkami, która co do zasady trwa przez cały okres małżeństwa.

Konstruując tego rodzaju pisma warto przygotować dane wnioskodawcy (powoda) i uczestnika (pozwanego) – imię, nazwisko, adres zamieszkania i koniecznie PESEL. Brak którejkolwiek z powyższych informacji spowoduje, że sąd badający sprawę wezwie inicjatora postępowania do uzupełnienia braków formalnych.

Na koniec należy pamiętać, aby dodać również załączniki – odpis skrócony aktu małżeństwa oraz odpis wniosku wraz załącznikami dla drugiej strony.

W obu pismach można wnosić o zwolnienie od kosztów sądowych poprzez zamieszczenie stosownego wniosku, co w przypadku trudnej sytuacji materialnej powoda/wnioskodawcy pozwoli na nieponoszeniu kosztów sądowych w zakresie wskazanym przez sąd.

Prawnicy

Lipcowie logo prawnicyMarta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24 b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

 

Od redakcji: Można kierować zapytania do prawników poprzez nasz adres mailowy redakcja@tu.swinoujscie.pl

 

Exit mobile version